Uszkodzenie łąkotki

Łąkotka to elastyczna, włóknisto-chrzęstna tkanka, która znajduje się w stawie kolanowym, ale też w stawie skroniowo-żuchwowym i barkowo-obojczykowym. Niemniej najczęstszym urazom ulega ta zlokalizowana w stawie kolanowym. Kiedy może dojść do uszkodzenia łąkotki? Jakie są objawy? Kiedy udać się do lekarza i jakie badania wykonać? Sprawdźmy!

Uszkodzenie łąkotki – kiedy może do niego dojść?

Łąkotka kolana tworzy swego rodzaju amortyzację pomiędzy kością udową a piszczelową. Należy podkreślić, że w stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki: boczna i przyśrodkowa. Łąkotka przyśrodkowa przypomina kształtem półksiężyc i jest ściśle zrośnięta z torebką stawową, z kolei boczna jest bardziej ruchoma i stanowi w przekroju prawie domknięty owal, a tym samym jest mniej narażona na urazy niż przyśrodkowa.

Łąkotki w trakcie poruszania nogą przesuwają się w przód lub w tył, a podczas ruchu rotacyjnego każda z nich przemieszcza się w przeciwległą stronę. Struktury są wypełnione płynem i wzmocnione włóknami kolagenowymi, dzięki czemu stabilizują kolano. Niestety ten ruch rotacyjny niesie również ryzyko kontuzji.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia łąkotki

Do uszkodzenia łąkotki zwykle dochodzi, kiedy nadwyrężona zostaje fizjonomia struktur tkanek tych chrząstek. Dzieje się tak poprzez: uderzenia, nagły skręt i zgięcie stawu jednocześnie, ale też przy zwykłym ruchu, gdy łąkotki nie nadążają za przemieszczaniem nóg. Kontuzja dotyka najczęściej sportowców wskutek przeciążenia i powstałych mikrourazów, ale nierzadko ma też miejsce u osób starszych, u których diagnozuje się zwyrodnienia stawów. Dla osób w podeszłym wieku nawet niepozornie zwykła czynność (jak podnoszenie się z łóżka) może w konsekwencji spowodować zmiany w obrębie łąkotki. Jeśli do takich dojdzie, często koniecznością okazuje się artroskopowa operacja łąkotki.

Objawy uszkodzenia łąkotki

Uszkodzenie łąkotki może objawiać się na wiele sposobów. Poniżej prezentujemy charakterystyczne problemy – te mogą występować pojedynczo lub łączyć się ze sobą.

  • Ból po bocznej lub przyśrodkowej stronie stawu, wzmagający się podczas ruchu
  • Obrzęk wskutek gromadzenia płynu w stawie
  • Uczucie ciepła w kolanie
  • Wyraźne trzaski, uczucie przeskakiwania i usztywnienia w kolanie

Stopień dolegliwości bólowych zależy od rodzaju urazu i głębokości uszkodzenia – może to być rozdarcie, pęknięcie, zgniecenie, uszkodzenie horyzontalne, radialne, przytorebkowe czy uszkodzenie typu rączki od wiadra. Aby zdiagnozować przyczynę, należy wykonać odpowiednie badania – testy fizykalne, USG czy rezonans magnetyczny. Jeśli te okażą się niewystarczające, rozwiązaniem jest artroskopia, o której więcej przeczytasz pod tym adresem: https://www.kliniki.pl/artroskopowa-operacja-lakotki/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here