laryngolog Konstancin

Trzeci migdał najczęściej diagnozowany jest u dzieci w wieku przedszkolnym. Mowa w tym przypadku o przerośnięciu migdałka gardłowego, a bagatelizowanie takiej sytuacji może doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, w tym na tle narządu mowy czy nawet trwałej utraty słuchu. Warto wiedzieć, jakie są objawy trzeciego migdałka, by móc reagować natychmiast.

Trzeci migdał – objawy

Twoje dziecko bardzo często choruje? Ma przewlekły katar i zapalenie górnych dróg oddechowych? Chrapie, oddycha buzią, niedosłyszy, ma zmienioną barwę głosu? Wszystko wskazuje na to, że może mieć przerośnięty migdałek i powinien zbadać je laryngolog.

Rozpoznanie przerośniętego migdałka

Najczęściej wystarczy wykonanie fiberoskopii, by od razu mieć obraz migdałków. To krótkie badanie, które polega na wprowadzeniu sondy z kamerką przez nozdrza. Pomocnicze może być badanie RTG nosogardła. Trzeba wiedzieć, że trzeci migdał nie jest widoczny podczas standardowego badania gardła. Najczęściej jest nie do wykrycia przez internistę, niezbędny jest laryngolog. Konstancin czy inne miejsca nieopodal stolicy na szczęście dysponują wystarczającą liczbę klinik, w których udaje się przeprowadzić profesjonalną diagnostykę dzieci z kierunku przerostu trzeciego migdałka.

Jak leczyć przerośnięty migdał?

Wszystko zależy od zaawansowania schorzenia i wielkości trzeciego migdałka. Laryngolog może zalecić jedynie obserwację, jeśli przerost nie wpływa na funkcje rozwojowe i nie przyczynia się do negatywnych syndromów. Jeśli zaś zachodzi ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak niedosłuchy, dysfunkcje twarzoczaszki, wady zgryzu, problemy z mową, chrapanie bądź bezdechy, konieczne jest usunięcie migdałka. W tym celu wykonuje się nieinwazyjny zabieg chirurgiczny, a wedle najnowocześniejszych metod, realizuje się usunięcie przerośniętego migdałka laserowo.

Pamiętajmy, że problem z trzecim migdałkiem jest powszechny u dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat. Im szybciej zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia bez żadnych trwałych skutków ubocznych. Ważna jest obserwacja dziecka, natomiast pierwsze niepokojące sygnały powinny być konsultowane ze specjalistami. Rodzice bardzo często podejmują naturalne metody usuwania przerośniętego migdałka, na przykład miodem, naparem z szałwii czy czosnkiem. Nigdy nie są to jednak w pełni skuteczne sposoby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here