Problemy emerytów dotyczące zdrowia psychicznego

Choć wydaje się, że wraz z wiekiem stan zdrowia psychicznego ulega ogólnej stabilizacji, to jednak sprawa wygląda zgoła odmiennie. Wiele osób w wieku 65+ cierpi z powodu różnego typu zaburzeń i problemów, dotyczących właśnie ich osobowości oraz zdrowia psychicznego. Są to zarówno zaburzenia mogące dotknąć każdego człowieka bez względu na jego wiek, jak i przypadłości typowe właśnie dla osób w wieku emerytalnym. Poniżej przyglądamy się z bliska temu zagadnieniu, przedstawiając najczęstsze problemy i zaburzenia psychiczne osób 65+.

Proces starzenia a rozwój problemów osobowościowych i psychicznych 

Starzenie się to naturalny proces, w trakcie którego fizjologia oraz zdolności umysłowe człowieka ulegają powolnemu ograniczeniu. Starzenie się przebiega odmiennie w przypadku poszczególnych osób – co wynika oczywiście z ich historii życiowej, sposobu odżywiania, przebytych chorób oraz nagromadzonych uszkodzeń w obrębie organów i układów. 

Starzenie dotyka mózgu w sposób wyraźny już od około 50 roku życia i przyspiesza w ciągu kolejnych lat. Starzenie się mózgu polega przede wszystkim na degeneracji tworzących go komórek. Ich włókna nerwowe zaczynają zanikać, co z kolei ogranicza aktywność pomiędzy neuronami oraz ilość połączeń występujących pomiędzy nimi. 

Wiele zaburzeń typowych dla osób w wieku 65+ ma swoje podłoże właśnie w procesach starzenia się mózgu. Do takich należy neurodegeneracja, wiążąca się z obumieraniem neuronów tworzących struktury mózgu. Objawy tych zmian mogą dać o sobie znać dopiero po upływie wielu lat, gdy stopień ich nasilenia jest już bardzo zaawansowany. 

Najczęstsze zaburzenia zdrowia psychicznego wśród seniorów 

Depresja to zaburzenie dotykające osoby w różnym wieku, także seniorów. W ich przypadku depresja dotyka w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiety. Jej objawy przebiegają dość podobnie co symptomy depresji u osób młodszych. Jest to obniżony poziom aktywności życiowej, brak motywacji, niemożność odczuwania szczęścia, rezygnacja z dotychczasowych form aktywności, alienacja. 

Niestety, ale obserwujemy rosnącą ilość zachorowań na depresję starczą z roku na rok, co przekłada się na wzrastającą ilość placówek dedykowanych do pomocy seniorom. Polecany pod tym względem jest Psychiatra Wrocław.

Choroba Parkinsona wynika ze zwyrodnienia struktur mózgowych. Częściej dotyka mężczyzn, a jej główny mechanizm fizjologiczny polega na powolnym zanikaniu komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie dopaminy. Przekłada się to na takie zaburzenia jak bóle i sztywność mięśni, spowolnienie ruchu, zaburzona równowaga, pochylona sylwetka, drżenie dłoni, częste potykanie się. 

Choroba Alzheimera prowadzi do otępienia umysłowego. W jej trakcie występuje utrata pamięci, zaburzenie orientacji w przestrzeni, problemy behawioralne. Prowadzą one do coraz słabszego i mniej samodzielnego funkcjonowania na co dzień. Alzheimer może objawami przypominać otępienie starcze i w ostateczności doprowadzić do całkowitej nieporadności życiowej, włącznie z tak elementarnymi czynnościami jak załatwianie potrzeb fizjologicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here