Czy wiesz, że nawet 2% dzieci może cierpieć z powodu depresji? Okazuje się, że ta choroba cywilizacyjna jest diagnozowana u najmłodszych coraz częściej, a wpływ na częstotliwość jej występowania ma z całą pewnością trudny czas pandemii koronawirusa. Rozpoznanie depresji u dziecka wcale nie jest proste, natomiast wszelkie niepokojące objawy rodzice powinni czym prędzej konsultować ze specjalistą. Jakie mogą być objawy depresji u najmłodszych? Dowiedz się już teraz, czytając poniższy tekst.
Objawy depresji u dzieci
Nie każdy smutek czy spadek nastroju musi od razu oznaczać depresję. Niepokojące powinny być zaś przedłużające się tego rodzaju stany. Eksperci potwierdzają, że depresja jest zazwyczaj diagnozowana, gdy smutek, poczucie osamotnienia, przygnębienie, zły nastrój trwają nieprzerwanie od co najmniej dwóch tygodni.
Co więcej, takie objawy nie są jedynymi, które mogą oznaczać depresję u najmłodszych. Najczęściej występują z innymi, współtowarzyszącymi symptomami. Dziecko stroni od kontaktów społecznych, nie chce uczestniczyć w zabawach z rówieśnikami, staje się zamknięte w sobie, wykazuje brak zainteresowania w zakresie dotychczasowych pasji. Nierzadko jest agresywne, ma wahania nastrojów, nie może poskromić emocji, jest płaczliwe i nadwrażliwe.
Zauważa się również spadek koncentracji uwagi i zaburzenia procesów pamięci, co skutkuje pogorszeniem w nauce. Ponadto dziecko może przejawiać problemy ze snem, może odczuwać bóle brzucha i mieć problemy trawienne.
Wszystkie objawy nie muszą występować jednocześnie, właśnie dlatego depresja u najmłodszych jest tak trudna do zdiagnozowania.
Tak, jak w przypadku pacjentów dorosłych, depresja u dzieci musi być leczona, ponieważ bagatelizowana może doprowadzić do bardzo poważnych skutków. Dzieci pozostawione bez wsparcia i nieleczone, zaczynają mieć myśli samobójcze, okaleczają się, a nierzadko podejmują też próby samobójcze.
Aby dobrać odpowiednie leczenie, konieczna jest profesjonalna diagnostyka depresji, którą może poprowadzić psycholog lub psychiatra dziecięcy. Warto zainteresować się kliniką, w której specjaliści podejmują się rozpoznawania i leczenia depresji u dzieci.
W ramach leczenia depresji stosowana jest psychoterapia, z reguły jest to terapia indywidualna z dzieckiem. Tego rodzaju leczenie bardzo często prowadzi się, włączając dodatkowo leczenie farmakologiczne przepisane przez psychiatrę.
Każde leczenie depresji musi być dobrane indywidualnie, a pod uwagę bierze się stan dziecka oraz jego potrzeby. Warto wiedzieć, że proces leczenia trwa co najmniej kilka miesięcy, trzeba być również przygotowanym na to, że – niestety – depresja lubi wracać. To dlatego od najbliższych oczekuje się bacznej obserwacji dziecka i natychmiastowej reakcji, jeśli jego zachowanie może wskazywać na nawrót choroby. Im szybciej depresja zacznie być leczona, tym lepsze efekty terapii udaje się uzyskać.