Pokrzywka naczyniowa – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest pokrzywkowe zapalenie naczyń? Jakie są przyczyny tego schorzenia? W jaki sposób można je rozpoznać? Jak prowadzi się leczenie?

Pokrzywka naczyniowa – co to jest?

Pokrzywkowe zapalenie naczyń lub pokrzywka naczyniowa to choroba tkanki łącznej, która atakuje naczynia krwionośne. Posiada podłoże autoimmunologiczne, czyli jest rezultatem nieprawidłowego działania układu odpornościowego, gdy organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko swoim tkankom.

Do pojawienia się tej choroby zwykle dochodzi u młodych kobiet, ale może ona atakować także innych pacjentów różnej płci i w różnym wieku.

Przyczyny pokrzywki naczyniowej

Do powstania pokrzywki naczyniowej najczęściej dochodzi na skutek pojawienia się innego schorzenia. Ma ona zatem charakter wtórny, dlatego też jej objawy wymagają dokładnej diagnostyki.

Pokrzywka ta najczęściej pojawia się przy przebiegu poniższych schorzeń:

– toczeń rumieniowaty układowy
– zespół Sjorgena
– wirusowe zapalenia wątroby, w tym B i C
– białaczka
– chłoniak
– choroba posurowicza
– gammapatia

Pokrzywkowe zapalenie naczyń – objawy choroby

Głównym objawem towarzyszącym pokrzywkowe zapaleniu naczyń jest pojawienie się bąbla pokrzywkowego, inaczej pokrzywki widocznej na skórze.

Bąbel pokrzywkowy przy przebiegu pokrzywkowego zapalenia naczyń ma kolor różowawy, jest odgraniczony od reszty skóry, może być płaski albo lekko ponad nią wyniesiony. Umiejscowienie oraz wielkość bąbli są zróżnicowane. Bąbel powoduje także swędzenie i pieczenie. Może pojawić się i zanikać bez wyraźnej przyczyny.

Dodatkowo mogą pojawić się inne objawy, na przykład stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, przemęczenia, bóle kości, mięśni i stawów, ból brzucha, nadmierna wrażliwość na światło słoneczne.

Jak leczy się pokrzywkę naczyniową?

Pokrzywka naczyniowa nie posiada narzuconego modelu leczenia. Najczęściej w jej przebiegu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwhistaminowe, a także glikokortykosteroidy. Przy nasilonych objawach mogą być konieczne leki immunosupresyjne.

W przypadku, gdy pokrzywka jest wtórna i rozpoznano jej przyczynę, wówczas wdrożenie leczenia choroby podstawowej powoduje zmniejszenie, a nawet całkowite ustąpienie symptomów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here