W obecnych czasach istnieją metody, dzięki którym możemy wykryć wczesną ciążę. Najpopularniejszą z nich jest test ciążowy, który możemy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Możemy również wykonać badanie krwi polegające na zbadaniu Beta hCG – hormonu, który wzrasta we krwi już kilka dni po zapłodnieniu. Kobieta również posiada charakterystyczne symptomy zwiastujące ciąże.
Pierwsze oznaki mogą pojawić się już ok. 10 dni po zapłodnieniu
Jednym z bardziej charakterystycznych jest huśtawka nastrojów. Kobieta w kilka minut potrafi przejść z przygnębienia i płaczu do radości i szczęścia. Takie wahania są spowodowane działaniem progesteronu. Jego rolą jest umożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, a skutkiem ubocznym zaburzanie równowagi emocjonalnej przyszłej mamy. Kobiety na początku ciąży mogą również odczuwać zmęczenie. Związane jest ze zmianami, które zachodzą w organizmie. W tym okresie należy dbać o dobry sen oraz korzystać z drzemek w ciągu dnia. Objawy te powinny przejść w drugim trymestrze ciąży. Gdy już jesteśmy pewne, że zostaniemy mamami, warto obserwować nasz śluz. Pełni on bardzo ważne zadanie przy zapłodnieniu oraz przez cały okres ciąży.
Pierwsze objawy ciąży a śluz po zapłodnieniu?
W momencie poczęcia śluz pozwala doprowadzić plemniki do komórki jajowej. Jego rola nie kończy się przy zapłodnieniu. Chroni on ciężarną przed infekcjami pochwy, ze śluzu tworzy się tzw. czop, która zamyka szyjkę macicy i broni dostępu do rozwijającego się płodu. Odpada on dopiero przed samym porodem, otwierając dziecku wyjście na świat. Śluz w ciąży jest bardziej obfity, a konsystencją przypomina śluz płodny. Gdy wydzielina zaczyna być krwawa, szara czy jasnożółta, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Do wczesnych objawów ciąży należy również brak apetytu oraz zachcianki kulinarne, najprawdopodobniej spowodowane zmniejszeniem kwaśności soku żołądkowego. Przyszła mama może ponadto skarżyć się na tkliwe piersi. Stają się one nabrzmiałe i cięższe, a każdy dotyk może powodować dyskomfort. W pierwszym trymestrze kobieta częściej odwiedza toaletę. Zwykle jest to po ok. 6 tygodniach od zapłodnienia. Powodem jest powiększająca się macica, która może uciskać na pęcherz.
Każdy z powyższych symptomów ciąży może występować o różnym nasileniu
Jedne kobiety będą skarżyć się na mdłości i brak apetytu, za to drugie będą z apetytem jeść kolejny posiłek. U niektórych takie objawy wystąpią codziennie, a u innych w ogóle. Możemy obserwować u siebie różne zachowania, ale pamiętajmy, że najwiarygodniejszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.