Kobieta w zaawansowanej ciąży, która regularnie uczęszcza do lekarza, zwykle dokładnie wie, w którym jest tygodniu ciąży. Jednak pierwsze tygodnie to czas niepewności, czy jesteśmy w ciąży i właściwie który tydzień ciąży jest obecnie.

Który tydzień ciąży?

Który tydzień ciążyJest to bardzo ważne pytanie, ponieważ każdy etap ciąży ma swoje wymagania, a także pozwala określić termin porodu. Brak tej wiedzy niestety może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie maleństwa. Aby dokładnie określić wiek ciąży musimy wiedzieć, kiedy dokładnie wystąpiła ostatnia miesiączka. Jej termin jest uznawany przez lekarzy za początek ciąży, choć w rzeczywistości do zapłodnienia dochodzi kilkanaście dni później. Mało kto jednak jest w stanie określić dokładny termin zapłodnienia, szczególnie, że może dojść do niego jeszcze przez kilkadziesiąt godzin po stosunku. Na podstawie daty ostatniej miesiączki wiek ciąży i termin porodu określi ginekolog. Można też zrobić to samodzielnie, korzystając na przykład z odpowiednich kalkulatorów.

Co jednak gdy nie znamy terminu ostatniej miesiączki?

Czy jesteśmy w stanie dowiedzieć się który tydzień ciąży nas dotyczy? Oczywiście można to zrobić na podstawie kilku charakterystycznych objawów związanych z rozwojem dziecka oraz z pomocą nowoczesnej aparatury USG. Jak to dokładnie zrobić? Pierwsze badanie USG jest wykonywane zazwyczaj około 7–8 tygodnia ciąży. Podczas badania lekarza określa wielkość pęcherzyka ciążowego oraz długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka. Na tej odstawie jest w stanie określić z dużą dokładnością wiek płodu oraz przybliżoną datę porodu. Badanie takie jest bardziej miarodajne, gdy zostanie wykonane we wczesnej ciąży. Początkowy rozwój dziecka jest bardzo szybki i przebiega według jednego schematu. Natomiast im ciąża jest starsza tym więcej występuje czynników, które mają wpływ na wielkość dziecka, a ono samo rozwija się w swoim indywidualnym tempie.

Charakterystycznymi objawami, na podstawie których można określić wiek ciąży są na przykład ruchy dziecka. Pierwsze pojawiają się pod koniec 20 tygodnia ciąży. Jeśli jest to druga lub kolejna ciąża, ruchy są wyczuwalne już pod koniec 18 tygodnia. Niestety jest to dość indywidualna sprawa a tym samym niedokładna metoda, która tylko w przybliżeniu określi wiek naszego dziecka. Bez względu na to w którym momencie ciąży jesteśmy, pamiętajmy, aby przez cały jej okres dbać o siebie i dziecko prawidłowo odżywiając się, unikając używek i żyjąc aktywnie, nie przemęczając się jednak.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here