Pieluchy dla dorosłych

Dolegliwość polegająca na nietrzymaniu moczu jest czasem tak nasilona, że zachodzi konieczność, by stosować pieluchy dla dorosłych. Czym kierować się przy ich wyborze? Jaki jest koszt tych środków pomocniczych i czy możliwa jest ich refundacja? Odpowiadamy na te pytania.

Pieluchy dla dorosłych – czym różnią się od pieluchomajtek i majtek chłonnych?

Podstawowa różnica, jeśli chodzi o pieluchy dla dorosłych i inne środki pomocnicze stosowane przy nietrzymaniu moczu, to stopień chłonności.

Majtki chłonne zaprojektowane zostały z myślą o osobach ze średnim i nieco bardziej nasilonym nietrzymaniem moczu, które chcą funkcjonować normalnie i prowadzą aktywny tryb życia. Tego typu środki ochronne różnią się od zwykłej bielizny jedynie wkładem chłonnym. Majtki chłonne mogą jednak okazać się niewystarczającą ochroną przy ciężkiej postaci nietrzymania moczu.

W takich przypadkach pomocne są pieluchomajtki oraz pieluchy dla dorosłych. Produkty te mają bardzo wysoki stopień chłonności i mogą być stosowane także na noc. Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób z najcięższą postacią nietrzymania moczu, zwłaszcza dla pacjentów leżących, nieumiejących samodzielnie wymienić zużytej pieluchy.

Pieluchy dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Najważniejsza kwestia przy wyborze pieluch dla dorosłych to rozmiar i jakość użytych materiałów.

Pieluchy dla dorosłych mają rozmiary oznaczone w taki sam sposób jak bielizna: od XS do XL. Należy je dobierać podobnie jak majtki. Nie powinny być zbyt ciasne, gdyż będą uwierać, ani zbyt luźne, ponieważ mogą się wówczas przemieszczać i nie ochronią skóry przed przeciekaniem.

Materiały użyte do produkcji pieluch dla dorosłych powinny być miękkie, przepuszczające powietrze, ale nieprzepuszczające wilgoci. To ważne, ponieważ długotrwały kontakt delikatnej skóry okolic intymnych z moczem może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych. Dobrym wyborem są produkty TENA, które wyposażone są w system ochrony przed wilgocią i przeciekaniem oraz w system Odour Fresh Control zapobiegający powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Podnosi to komfort psychiczny pacjenta.

Niektóre pieluchy dla dorosłych mają też zewnętrzny wskaźnik wilgotności, co jest przydatnym udogodnieniem dla opiekunów. Wskaźnik wilgotności pozwala sprawdzić, czy zachodzi konieczność zmiany pieluchy. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza u osób, które nie mogą samodzielnie zasygnalizować takiej potrzeby.

Pieluchy dla dorosłych – możliwość refundacji

Pieluchy dla dorosłych to niestety niemały wydatek, szczególnie gdy potrzebne są w większej ilości i przez dłuższy czas. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi NFZ, który refunduje osobom uprawnionym zakup środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu. Dotyczy to zarówno pieluch i pampersów dla dorosłych, jak i pieluchomajtek, majtek chłonnych czy wkładek TENA. Zamiast oszczędzać na jakości, udajmy się zatem do lekarza, który wypełni wniosek o refundacje online i da zlecenie na refundację, które osoba uprawniona lub jej opiekun zrealizuje w aptece.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here