Co spakować na urlop?

Wielkimi krokami zbliża się urlop i czas wyczekiwanego relaksu. Aby wakacje mogły być spędzone w pełnym komforcie i bez żadnych zmartwień, warto odpowiednio się do nich przygotować. Nie mamy tu na myśli jedynie ubrań, jakie trzeba spakować do walizki. Priorytetem jest zawsze zadbanie o pełne bezpieczeństwo.

Właśnie po to powstały gabinety, w których przyjmują medycy wyspecjalizowani w dziedzinie, takiej jak medycyna podróży. Warto się do takiego wybrać, chociażby po to, by uzyskać informacje o metodach zachowania higieny i bezpieczeństwa bez względu na kierunek, w jakim udajemy się na wypoczynek. Wiadomo, że wizyta jest najbardziej potrzebna tym, którzy zaplanowali wyjazd do egzotycznych zakątków świata, aniżeli turystom, którzy w tym roku wybierają się nad polskie morze. Z doświadczenia medyka medycyny podróży może jednak skorzystać każdy i naprawdę warto.

Zakres medycyny podróży

Do lekarza medycyny podróży musimy się wybrać, jeśli planowany wyjazd ma być realizowany w odległych zakątkach. Lekarz podpowie nam, czy warto wykonać szczepienia ochronne – musimy wiedzieć, że niektóre destynacje takowych wymagają, by w ogóle móc przekroczyć granicę. Ryzyko zarażenia chorobą zakaźną, jak malaria czy dur brzuszny może być tak duże, że turysta, zamiast zwiedzać, spędzi czas w szpitalu.

Ale szczepienia to niejedyny temat, jaki podejmuje medycyna podróży. Lekarze, którzy specjalizują się w tej dziedzinie, podpowiedzą, co spakować na urlop, by ten mógł odbyć się w pełnym komforcie. Do walizki należy schować moskitierę czy płyny zabezpieczające przed ukąszeniami komarów i innych owadów, które mogą przenosić groźne choroby. W bagażu musi znaleźć się też apteczka, a w niej podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, plastry, opatrunki i bandaż.
Wiele zależy od miejsca, do którego chcemy wyjechać. Zawsze jednak lekarza medycyny podróży dobrze jest odwiedzić minimum dwa miesiące przed odjazdem. Wszystko dlatego, że w razie konieczności realizacji szczepień ochronnych, potrzebny jest na to czas. Niektóre szczepienia wykonuje się seriami, w określonych odstępach czasu, by móc uzyskać pełną chorobę.

Co ciekawe, sama medycyna podróży jest stosunkowo nową dziedziną medyczną w naszym kraju. Wszystko dlatego, że dopiero od niedawna Polacy wybierają się w odległe zakątki świata. Warto, by w tym celu byli odpowiednio przygotowani, a ich bagaż zawierał przedmioty, które pomogą im spędzić wakacje dokładnie, tak sobie zaplanowali.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here