Ciąża a okres

Układ rozrodczy żeński dzieli się na dwie części. Pierwsza, to narządy wewnętrzne, znajdujące się w środku organizmu, zaś druga to elementy tak zwanego sromu. Skupię się tutaj na części wewnętrznej. Otóż, damskie komórki rozrodcze nazywają się komórki jajowe. Dziewczęta rodzą się z określoną liczbą jajeczek, które w odpowiednim czasie (zazwyczaj około trzynastego roku życia) zaczynają dojrzewać. Proces ten ma charakter cykliczny, przy czym w każdym miesiącu jedna z wykształconych w pełni komórek jajowych przemieszcza się jajowodem do macicy, którą wyścieła specjalna błona ochronna.

Komórka zagnieżdża się w owej ścianie

Jeżeli nie zostanie w najbliższym czasie zapłodniona, rozpoczyna się tak zwany cykl menstruacyjny, tudzież miesięczny(od jego częstotliwości- średnio co 28 dni się powtarza), potocznie nazywany również okresem. Błona wyściełająca ściany macicy złuszcza się, a krew oraz inne substancję wchodzące w jej skład wydostają się przez pochwę na zewnątrz organizmu. Ciało kobiety pozbywa się zbędnych elementów i samorzutnie się oczyszcza. Tak więc od mniej więcej trzynastego roku życia, aż do okresu menopauzy ten proces się powtarza. Odstępstwem od reguły jest wyjątkowy czas dla organizmu kobiety, a mianowicie ciąża. Jak jest zależność: ciąża a okres?

Ciąża a okres

Ciąża a okresOtóż, gdy komórka jajowa zostaje zapłodniona i łączy się z plemnikiem, sytuacja wygląda kompletnie inaczej. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, zapłodniona komórka zagnieżdża się także w ścianie macicy, ale błona wyściełająca ów narząd nie jest usuwana. Wreszcie znajduje swoje zastosowanie i nie musi być wydalona. I tak przez dziewięć miesięcy ciąży miesiączka nie występuje, ponieważ jedna i ta sama komórka jajowa rozwija się w macicy, przez co jej ścianki się nie złuszczają. Logiczne jest więc to, że okres zwyczajnie nie pojawia się w tym czasie, by po porodzie powrócić. Zazwyczaj cykl menstruacyjny jest mocno zaburzony i rozregulowany po ciąży. Do tego stopnia, że normalne są zarówno miesiączki występujące co dwa tygodnie, jak i długie, dwumiesięczne odstępy. Ważne są częste wizyty u ginekologa w okresie poporodowym, ale nie należy wpadać w panikę w wypadku tak widocznych zaburzeń cyklu. Lekarz wytłumaczy dokładnie, jak powinien on wyglądać po porodzie, wyjaśni kiedy należy się denerwować, a kiedy można spać spokojnie. Wszak ciąża to bardzo intrygujący proces, który niesie za sobą wiele zmian w organizmie matki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here