brak witaminy b

Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów do naszego organizmu jest bardzo ważne. Znacząco wpływa to na jego funkcjonowanie. Z tego powodu powinniśmy stale kontrolować skład naszych posiłków i wyrównywać ewentualne niedobory, które mogą się pojawiać.

Możemy zrobić to wprowadzając dodatkowe produkty bogate w dany składnik. Jest to wskazane szczególnie przy małych zachwianiach ilości spożywanych składników. Przy większych problemach wskazane jest wysokie dawkowanie. Idealnie w tej roli sprawdzą się odpowiednio skomponowane suplementy. Bez problemu znajdziemy je w każdej aptece. Istotne jest jedynie, aby zwrócić uwagę na dawkę jaką zawiera jednak tabletka. Powinniśmy dostosować to do naszych aktualnych potrzeb. Wszelkie niedobory możemy bardzo łatwo wykryć wykonując odpowiednie badania. Warto co pewien czas kontrolować poziom witamin i mikroskładników w organizmie. Możemy w ten sposób uniknąć wielu dolegliwości i chorób, które są ciężkie w leczeniu.

Brak witaminy B – Konsekwencje

Brak witaminy B w odpowiedniej ilości niesie ze sobą wiele konsekwencji. Najbardziej typowym i silnym objawem jest osłabienie mięśni. Możemy odczuwać bezsilność i mieć problemy z podniesieniem cięższych przedmiotów. Równocześnie w wielu przypadkach pojawia się ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Możemy również zaobserwować wczesne objawy depresji. Zaburzenia snu, apatia i drażliwość powinny być dla nas sygnałem alarmującym. Nie należy ignorować takich stanów.

Częste złamania również mogą wskazywać na niedobory witaminy B. Z tego powodu warto kontrolować jej poziom. Zbyt mała ilość może sprawiać, że będziemy bardziej narażeni na kontuzje i stłuczenia. Jednak pojawienie się niedoboru nie oznacza od razu, że musimy sięgnąć po wysokie dawki suplementów. Warto korzystać również z naturalnych źródeł.

Naturalne źródła witaminy B

Doskonałym sposobem może być wprowadzenie do diety nabiału. Szczególnie mleko i sery są bogate w witaminę B. Na obiad możemy częściej przyrządzać ryby oraz wątróbkę. Dobrym pomysłem na śniadania w takiej sytuacji są jajka. Badania wykazują, że w okresie zimowym niemal wszyscy ludzie w naszej strefie klimatycznej powinni zwiększyć spożywanie witaminy B. Wynika to z mniejszej ilości słońca. Pod wpływem promieni słonecznych nasz organizm samodzielnie przeprowadza proces syntezy. Jednak jest to dostateczne jedynie wiosną oraz latem. W chłodniejsze miesiące mogą pojawić się problemy z obniżonym poziomem, a zmagazynowane zapasy są zazwyczaj niewystarczające. Z tego powodu powinniśmy zwracać uwagę na to jak komponujemy nasze posiłki.

Warto korzystać ze specjalnych aplikacji, które pozwolą nam sprawdzać ilość witamin i minerałów, które spożywamy. Dzięki temu w łatwy sposób możemy uchronić się przed niedoborami. Wszelkie barki jesteśmy w stanie uzupełniać na bieżąco poprzez modyfikację naszego jadłospisu. Często nawet dodanie niepozornych warzyw może wprowadzić ogromną zmianę. Zawartość poszczególnych składników znajdziemy w specjalnych tabelach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here