suplementy

Temat suplementów diety dla sportowców jest bardzo ciekawy i specyficzny ponieważ wciąż istnieją pewne nieścisłości, które mogą powodować niezrozumienie w kwestii tego jak działają i jak należy z nich korzystać. Jest to szczególnie widoczne u osób, które dopiero zaczynają wdrażać się w stosowanie takich rozwiązań by próbować zwiększyć efekty swojego treningu. Istotne jest to, by dobrze zrozumieć na czym polega “magia” tych produktów i skąd się wzięła tak ogromna popularność odżywek, szczególnie, że ciężko w tym momencie znaleźć profesjonalnego kulturystę, który nigdy nie miał styczności z chociaż jednym z tych artykułów. Z tego też powodu powstał ten artykuł, ma on na celu dokładne wytłumaczenie czym są suplementy diety, skąd się wzięła ich popularność oraz przedstawić najciekawsze i najpopularniejsze rozwiązania nastawione na osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z suplementów, lub już miały okazję ale nie są pewne czy dokonały odpowiedniego wyboru. Zapraszam!

Warto na samym początku dokładnie przedstawić o czym tutaj mowa w przypadku suplementów diety ponieważ często już sama definicja potrafi gdzieś się zagubić co powoduje wiele przeróżnych nieścisłości. Jak sama nazwa wskazuje, są to produkty, które mają na celu suplementowanie naszego organizmu w określone substancje i składniki odżywcze, które mogą nasz organizm wspomóc w danej sytuacji. Kwestia wspomagania jest tutaj szczególnie istotna ponieważ dokładnie wskazuje na to, jak te produkty działają – mogą wyłącznie nam pomóc, same w sobie nie są wystarczające by otrzymać istotne rezultaty. Jest to szczególnie ważne u osób, które ćwiczą ponieważ bez dobrej, dostosowanej do danej osoby diety i ćwiczeń nie jesteśmy w stanie uzyskać wymarzonej sylwetki. Kolejną istotną kwestią jest tutaj to, skąd zdobywamy dane artykuły. Warto jest tutaj wybierać pewne i legalne źródła, jak https://sklep.kfd.pl/ – jest to bardzo ważne ponieważ wtedy mamy pewność, że skład takowych produktów nie będzie miał w sobie czegoś, co może nam spowodować jakieś niepewne efekty uboczne.

W skrócie: suplementy diety mają nam wyłącznie pomagać poprzez dostarczanie tego, co w danym momencie może potrzebować nasz organizm. Same w sobie nie są w stanie dać nam wymarzonych efektów. W ostateczności wciąż najważniejszymi kwestiami będą trening i odpowiednia dieta!

Jeśli już zdecydowaliśmy się, że chcemy spróbować skorzystania z takich rozwiązań to z pewnością pojawi się pytanie od czego tak naprawdę warto zacząć. Poniżej przedstawimy to, co z pewnością można wziąć pod uwagę w przypadku osób, które chcą poważniej podejść do tematu kulturystyki.

Suplementy diety – białko

Ciężko jest pisać o odżywkach bez wspominania o białku – dla wielu jest to jeden z najważniejszych i podstawowych suplementów dostępnych na rynku. Oprócz tego jest to jeden z najistotniejszych składników odżywczych, jaki możemy dostarczyć do naszego organizmu, obok węglowodanów i tłuszczy. Każdego dnia musimy utrzymywać określony poziom protein by być zdrowym i by nasze ciało mogło wykonywać ważne procesy. W przypadku ćwiczeń istotne jest to, by dostarczać odpowiedni poziom białka do naszego organizmu ponieważ dzięki jesteśmy w stanie pracować nad naszą muskulaturą. Im bardziej intensywnie ćwiczymy tym większe zapotrzebowanie na proteiny mamy. Suplementy diety wtedy są istotne ponieważ możemy w bardzo łatwy sposób uzyskać potrzebną nam ilość bez obaw o dostarczanie innych, niepotrzebnych składników odżywczych. Dodatkowo, może również wspomóc nas w pozbywaniu się tkanki tłuszczowej czy zmniejszeniu zmęczenia po treningu!

Pomimo tego, że mamy kilka opcji w kwestii rodzajów białka, jak roślinne czy jajeczne – głównie wygrywa tutaj białko pochodzące z mleka krowiego. Z tego też powodu dokładnie się nad nim skupimy. Najczęstszym wyborem w tym przypadku jest WPC czyli koncentrat białka serwatkowego. Zawdzięcza on temu, że jest stosunkowo tani a posiada w sobie do 80% czystego białka w danym produkcie! Dla osób, które chcą rozwiązania bardziej “premium” znajdziemy również WPI czyli izolat białka serwatkowego (około 90% czystego białka) oraz WPH, hydrolizat białka serwatkowego (nawet do 100% czystego białka!). Oprócz tego mamy też rozwiązanie często polecane na noc, czyli kazeina micelarna, która powoli się wchłania dzięki czemu potrzeba więcej czasu na przyswojenie się protein. W ostateczności, wybór często zależy od klienta i tego, czego dokładnie oczekuje. Jednakże, w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementacją zazwyczaj warto właśnie wybrać WPC.

Suplementy diety – kreatyna

Kolejnym klasycznym rozwiązaniem jest kreatyna, która najlepiej jest znana pod postacią monohydratu kreatyny. Kreatyna sama w sobie jest połączeniem trzech aminokwasów: argininy, metioniny i glicyny. Ten związek chemiczny jesteśmy w stanie naturalnie odnaleźć w mięsie – problemem jest to, że występuje on w bardzo małej ilości, przez co ciężko jest dostarczać odpowiedniego poziomu do organizmu. Jak można się domyślić, im intensywniej ćwiczymy, tym więcej nam go potrzeba dostarczać. Z tego powodu właśnie tak wiele osób decyduje się na korzystanie z suplementów diety. Kreatyna może wpłynąć na to, jak tworzy się nasza masa mięśniowa oraz dostarczyć naszym mięśniom odpowiedniej dawki energii byśmy mieli pewność, że będziemy trenować na jak najwyższych obrotach! Jak było wspomniane wyżej, najpopularniejszą i zarazem najtańszą opcją jest monohydrat, czyli połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Oczywiście na rynku istnieją przeróżne, inne wersje jak chociażby jabłczan kreatyny. Jednakże, większość osób najchętniej stosuje klasyczny monowodzian.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, rozpoczęcie przygody z suplementacją nie musi być aż tak trudne. Mając świadomość tego, jak dane produkty działają i w jakich okolicznościach jest istotne by mieć pewność, że wyciągniemy z nich wszystko, czego chcemy. Jednakże, najważniejszymi kwestiami w przypadku kulturystyki zawsze pozostaną dieta i trening! Odżywki mogą być jedynie odpowiednim wspomagaczem w walce o wymarzoną sylwetkę!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here