Gdy ćwiczysz nie zapominaj o witaminie C

Ćwiczysz? Uprawiasz sport? Bez względu na to, czy robisz to profesjonalnie, zawodowo, czy amatorsko, powinieneś pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich dawek niezbędnych substancji i składników odżywczych. Do jednych z najważniejszych zalicza się witamina C. Dowiedz się, dlaczego ma ona tak duże znaczenie z perspektywy osób aktywnych fizycznie.

Regeneracja tkanki łącznej

Jeśli trenujesz, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna dla efektów Twoich wysiłków jest regeneracja. W tym kontekście prawdopodobnie myślisz głównie o tkance mięśniowej, jednak w trakcie intensywnych ćwiczeń dużym obciążeniom poddawana jest również tkanka łączna, czyli stawy, ścięgna, chrzęści i kości. W trosce o ich prawidłową regenerację należy przyjmować witaminę C w dawkach co najmniej 100 mg dziennie. Dzięki temu tkanka łączna ma szanse się prawidłowo zregenerować. Witamina C bierze bowiem udział w procesie syntezy kolagenu, który z kolei jest podstawowym budulcem stawów, ścięgien, chrzęści i kości, a także skóry, zębów, włosów, paznokci i dziąseł.

Hamuje działanie aromatazy

Na pytanie, jaka substancja ma największy wpływ na budowę tkanki mięśniowej, z pewnością większość osób odpowiedziałaby: testosteron. Jest w tym dużo racji, jednak niewielu trenujących nie ma świadomości, że stężenie tego hormonu może zmaleć z powodu… niedoborów witaminy C. Jak to możliwe? Otóż witamina C hamuje działanie enzymu zwanego aromatazą, który sprawia, że testosteron zamienia się estrogen, a więc jego ilość w organizmie maleje. Aby do tego nie dopuścić, dostarczaj każdego dnia co najmniej 100 mg witaminy C wraz z dietą lub przy wsparciu suplementów.

Wpływa na proces dotlenienia tkanki mięśniowej

Podczas treningu mięśnie mogą skutecznie wykonać swoją pracę pod warunkiem dostarczenia im odpowiednich dawek tlenu. W tym procesie kluczową rolę odgrywa żelazo, które z kolei może być przyswojone przez organizm m.in. dzięki obecności witaminy C. Jeśli występują jej niedobory, również żelaza jest za mało, a to skutkuje gorszym dotlenieniem i – co za tym idzie – obniżeniem wydolności. Stąd już tylko krok do gorszych wyników sportowych.

Unieszkodliwia wolne rodniki

Czy wiesz, że intensywne treningi skutkują znacznym wzrostem ilości wolnych rodników w organizmie? O ile bezpośrednio po ćwiczeniach jest to jak najbardziej pożądany stan, o tyle kilka godzin po ich zakończeniu powinno się zredukować ich obecność w organizmie, ponieważ jest ona potencjalnie szkodliwa. Pomaga w tym witamina C, która ma silne działanie antyoksydacyjne.

Wzmacnia układ immunologiczny

Choroby i infekcje mogą całkowicie pokrzyżować plany każdego sportowca, dlatego tak ważne jest wzmacnianie układu odpornościowego. Chcąc zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i infekcji, należy koniecznie pamiętać o witaminie C, która w przypadku sportowców jest pod tym względem wprost niezastąpiona. Ponieważ sama dieta może nie wystarczyć ze względu na podwyższone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy, warto wspomóc się suplementacją. Sportowcom i osobom aktywnym fizycznie poleca się w szczególności suplementy od Allnutrition – Vitamin C Antioxidant i Vitamin C With Bioflavonoids.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here