objawy menopauzy
fot. pixabay.com

Kobiety borykają się z wieloma przypadłościami. W ciągu całego swojego życia miesiączkują, rodzą dzieci, a przy końcowym stadium płodności przechodzą menopauzę. Jakie są objawy, w jakim wieku występuje, a także jak ją rozpoznać? Dowiedz się więcej!

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/objawy-menopauzy-w-wieku-47-lat/

Klimakterium

Menopauza, a więc klimakterium, to czas, w którym organizm dojrzałej kobiet zaczyna stopniowo przechodzić ze stanu płodnego w stan bezpłodności. Towarzyszy mu wówczas wiele dolegliwości, która mogą być uciążliwe dla kobiety. Menopauza wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, która ma wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie, również na nasze ciało.

Przekwitanie występuje zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia, a nawet statystycznie przyjmuje się wiek 51 lat. Płodność zanika u kobiety już na 10 lat przed menopauzą, jednakże menopauza orzekana jest przez lekarzy dopiero w momencie, w którym ustanie krwawienie waginalne, a to oznacza, że nie wystąpiło w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Pierwsze objawy

Perimenopauza to czas kilku lat przed oraz po ustaniu produkcji komórek jajowych. Pierwszy symptom, który świadczy o zbliżającej się menopauzie to wyraźne zaburzenia miesiączkowania. Może ono trwać dłużej lub krócej, a nawet być bardziej obfite lub mniej.

W tym czasie również kobiety mają charakterystyczne fale gorąca, które trwają od kilkunastu sekund do minuty. Również może się pojawić nadpotliwość, czerwienie skóry, osteoporoza, zmniejszone libido i drżenie ciała. Takie dolegliwości mogą trwać nawet 2 lata. Należy się również spodziewać w trakcie ich trwania wielu zmian nastroju, które wynikają z zaburzenia gospodarki hormonalnej.  Dodatkowo mogą się pojawić również kłopoty ze snem oraz suchość pochwy. Następnie pojawia się czas zwany postmenopauzą, w którym jajniki przestają wytwarzać jajeczka.

Te objawy można załagodzić hormonalną terapią zastępczą, którą indywidualnie dobiera pacjentce lekarz. Oprócz niej można stosować naturalne hormony, takie jak fitoestrogeny, które są pochodzenia roślinnego. Jeśli nie chcesz jednak przyjmować żadnych hormonów, zrezygnuj z kofeiny oraz ubieraj się lekko, lecz na cebulę – warstwami.

Przeczytaj też: http://www.med-online.pl/giardioza-lamblioza-jakie-sa-objawy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here