Czy dieta bez wyrzeczeń ma sens

Zdrowa dieta często kojarzona jest z ogromnym wysiłkiem, jaki trzeba włożyć w poprawienie swej sylwetki To nie tylko ułożenie zbilansowanej diety dostosowanej do możliwości własnego organizmu, ale też zastąpienie starych nawyków nowymi i ścisłe się ich trzymanie. W przypadku nawyków żywieniowych jest to o wiele bardziej utrudniony proces. Dlatego tez warto wiedzieć, przystępując do zmiany sposobu odżywiana na zdrowszy o kilku podstawowych zasadach, jakie się z tym wiążą, by z nowym nastawieniem dać się poznać znajomym, ale też uniknąć przy tym niepotrzebnego stresu i nie tak znowu koniecznych wyrzeczeń.

Czy dieta bez diety jest w ogóle możliwa?

Terminem tym określa się potocznie dietę, podczas której tak naprawdę nie stosuje się żadnych specjalistycznych diet mających wpływ na sposób odżywiania, Brzmi nierealistycznie, ale to tylko pozory. Czy taka dieta może rzeczywiście działać? Podstawową sprawą, o jakiej należy pamiętać, by dieta bez wyrzeczeń przyniosła pożądane efekty, jest założenie, że na efekty trzeba nieco poczekać. Jest to zdrowe i racjonalne podejście, gdyż przybranie masy ciała długotrwałym złym odżywianiem trwało długi czas i pozbycie się tego nadmiaru kilogramów też musi potrwać. Kluczowa jest w tym przypadku systematyczna praca nad utrzymaniem się w ryzach co do sposobu odżywiania się i precyzyjny plan. Czy wymaga to specjalistycznych diet i planów? Niekiedy nie, gdyż w nielicznych przypadkach wystarczy samo wdrożenie do jadłospisu zdrowych składników i trzymanie się ich. Organizm wówczas w długofalowym procesie jest w stanie przestawić się na ten proces zmiany. Są to jednak rzadkie przypadki i w trosce o własne zdrowie i także ambicje, aby szybko schudnąć, warto zdecydować się na profesjonalną pomoc doświadczonego trenera personalnego. Jeśli się zmieniać to na dobre, ale niekoniecznie kosztem własnego zdrowia.

Jakie problemy pojawiają się na drodze do skutecznej zmiany wagi?

Najbardziej znanym problemem dotyczącym osób, które chcą zmienić swoją sylwetkę, jest powrót do dawnej wagi i złych nawyków po schudnięciu. Jest to częsty problem i profesjonalny trener personalny powinien być świadom ryzyka jego pojawienia się. Za główne przyczyny tego stanu rzeczy odpowiadają przeważnie tzw. diety cud, które co prawda przynoszą efekt w postaci zrzucenia dodatkowych kilogramów, ale jest to efekt pracy opartej na maksymalnym wyrzeczeniu się szkodliwego jedzenia. Taki efekt jest poprzedzony katorżniczymi dietami i zbyt dużym wysiłkiem, do którego organizm nie był przyzwyczajony np. w postaci obniżonej podaży kalorii i głodówek. Skutkiem tego po przebytej kuracji jest powrót do normalności w odżywianiu się, ale wówczas pojawiają się problemy. Organizm zaczyna gromadzić jedzenie na wypadek dalszej głodówki i w ten sposób, zamiast jeść normalnie i zdrowo znów tyjemy. Dlatego też tak ważne jest, by odchudzanie pozostawić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie i skutecznie rozpoznają problem, zanim zdąży się on pojawić.

Innym powodem, dla którego skuteczne odchudzanie jest tak trudne, jest brak motywacji. Słomiany zapał przeważnie wystarcza na kilka dni i po jakimś czasie znacznie trudniej o dawkę pozytywnej energii, zwłaszcza wtedy gdy tak upragnione efekty nie przychodzą. To także problem, który wiążę się z przywiązaniem do nawyków żywieniowych i myśleniu o nich. Można stosować fit przepisy na odchudzanie podczas codziennej diety i nie ma w tym nic złego. Lecz za tym musi iść mądrość w postaci uświadomienia sobie, czym jest pokarm dla organizmu, a tej wiedzy często nam brakuje.

Nawyki żywieniowe decydują o tym, czy schudniemy, czy nie. Jedzenie ma służyć jako źródło energii i jednocześnie dostarczać organizmowi potrzebnych mu składników pokarmowych, by organizm działał sprawnie i bez zakłóceń. Szczupła i wyraźnie wyeksponowana sylwetka jest tylko częścią tego procesu. To zdrowy organizm jest tu kluczem.

Jak skutecznie schudnąć bez niepotrzebnych wyrzeczeń?

Aby mieć możliwość pracy nad sobą warto oddać się w ręce kogoś, kto potrafi opracować szczegółowy plan działania. Takie podejście jest pełne plusów. Po pierwsze można skorzystać z pomocy trenera personalnego w każdej chwili, nawet online. Wielu trenerów z doświadczeniem tak robi np. trenerka personalna online naomitamper.pl. Dzięki stałemu kontaktowi możliwa jest trwała i nieprzerwana współpraca odnośnie diety, sposobów żywienia i zalecanych aktywności. Po drugie, trener personalny jest kimś w rodzaju samoistnego motywatora, który nie tylko układa strategię do zmiany nawyków żywieniowych, ale też pilnuje ich przestrzegania i na bieżąco analizuje dokonany progres. Warto o tym pamiętać, także wtedy, gdy są cięższe dni i ciężej jest się przemóc do wykonania danej partii ćwiczeń lub gdy dopada nas chęć sięgnięcia po niezdrowe przekąski. Jakie są jeszcze plusy? Przede wszystkim zatrudniając taką osobę, zatrudnia się wiedzę i doświadczenie. Profesjonalny trener personalny wyjaśni różnice między głodem fizjologicznym, a głodem emocjonalnym.

Ostatnią rzeczą, jaką należy robić podczas stosowania diety, jest także uzmysłowienie sobie, że jest to długi proces, ale nie musi on być nudny. Zdrowe odżywianie podobnie jak sport ma pozytywny wpływ na organizm i własne samopoczucie. Może on jednak przebiegać w pozytywnej atmosferze i bojowym nastawieniu do zmian zamiast w poczuciu surowego przestrzegania zasad.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here