Nietrzymanie moczu po porodzie

Urodzenie dziecka to bardzo ciężkie, a zarazem piękne przeżycie każdej matki. Niestety regeneracja organizmu nie zawsze później przebiega tak, jakby tego chciały. Bardzo czę-sto pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie. Dlaczego tak się dzieje i jak temu za-radzić?

Ciąża i poród bardzo obciążają organizm kobiety. Przez 9 miesięcy zachodzi w nim mnóstwo zmian. Dlatego stan błogosławiony nie zawsze jest sielankowy, jak to widuje się w reklamach telewizyjnych. Po narodzinach potomka wiele pań oprócz trudów macierzyństwa ma inne problemy natury fizycznej. Często pojawia się np. nietrzymanie moczu po porodzie. Powoduje to dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Nietrzymanie moczu po porodzie – dlaczego tak się dzieje?

Ciąża to prawdziwa rewolucja dla organizmu kobiety, w którym zachodzi wiele zmian. Maleństwo rośnie, przybywa kilogramów, do tego dochodzą hormony. Urodzenie dziecka wiąże się z ogromnym wysiłkiem, często trzeba więc czasu, by wrócić do formy. Osłabiają się wówczas mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne za utrzymywanie znajdujących się tam narządów. To właśnie one utrzymują mocz w pęcherzu. Jeśli są osłabione, dochodzi wtedy do popuszczania moczu, szczególnie podczas kichnięcia, śmiechu czy kaszlu.

Nietrzymanie moczu po porodzie powoduje duży dyskomfort i wielokrotnie utrudnia codzienne funkcjonowanie, szczególnie że opieka nad maluchem wymaga sporo wysiłku i dość dobrej formy. Szacuje się, że problem ten pojawia się jednak już u co trzeciej, a nawet co drugiej matki, która rodziła w sposób naturalny. Wiele kobiet nie przyznaje się jednak do problemu, co jest sporym błędem, bowiem można mu dość szybko i skutecznie zaradzić, jeśli podjęte zostaną odpowiednie działania.

Jak leczyć?

Bardzo często, gdy pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie, lekarz zaleca ćwiczenia mięśni dna miednicy, czyli ćwiczenia mięśni Kegla. Jak je wykonywać? Należy kurczyć i po upływie kilku sekund rozkurczać krocze (bez wstrzymywanie oddechu, napinania brzucha i pośladków). Czynność tę należy powtórzyć kilka razy – minimum trzy razy w ciągu dnia. Na początku najlepiej robić ją na leżąco, z ugiętymi kolanami, jednak z czasem, gdy dojdzie się do wprawy, można ćwiczyć także na siedząco czy stojąco w dowolnej chwili. Po 6 tygodniach powinna pojawić się poprawa, wtedy można stopniowo zmniejszać ilość ćwiczeń, jednak nie należy jeszcze z nich rezygnować całkowicie, by problem nie powrócił.

Jeśli ćwiczenia mięśni Kegla nie pomogą, można zdecydować się na elektrostymulację, laseroterapię czy magnetostymulację. Pierwszy z zabiegów polega na pobudzaniu mięśni dna miednicy prądem, dzięki czemu stają się silniejsze. Podobnie działa laser, z kolei w ostatnim przypadku wykorzystuje się pole magnetyczne. Warto jednak podkreślić, że wszystkie te zabiegi działają na podobnej zasadzie jak ćwiczenia mięśni Kegla – zaciskają i rozkurczają mięśnie dna miednicy.

Jeśli jednak powyższe sposoby zawiodą i nietrzymanie moczu po porodzie się utrzyma – konieczne będzie wprowadzenie leczenie farmakologicznego. Gdy i ten sposób zawiedzie, w ostateczności trzeba będzie przeprowadzić zabieg.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here