Energię czerpiemy z podstawowych składników odżywczych
fot. Pixabay.com

Wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu kilokalorie. To one są zamieniane na energię. Stąd płynie prosty wniosek – energię czerpiemy z pożywienia. Oczywiście, każdy składnik odżywczy ma inną “moc” i inna energia z niego powstaje. Z jakich składników więc najlepiej czerpać energię? Jak jest magazynowana w naszym organizmie?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jak-gromadzimy-energie/

Energia – co jest jej źródłem?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, energia płynie przede wszystkim z trzech podstawowych składników odżywczych – białek, tłuszczów i węglowodanów. Każdy z nich nasz organizm wykorzystuje w inny sposób i w inny sposób zamienia na niezbędną do życia energię. Dlatego też tak ważna jest dla nas dieta i sposób odżywiania, które powinny dostarczać nam tych trzech składników odżywczych oraz witamin, makro- i mikroelementów.

Energia, dostarczana do naszego organizmu wraz z pożywieniem, wyrażana jest w kilokaloriach. Posiłek, którego wartość kaloryczna wynosi 100 kcal jest zamieniany na energię, która podniesie temperaturę 100 litrów wody o jeden stopień Celsjusza.

Energia z tłuszczów, węglowodanów i białek

Najbardziej energetyczne składniki odżywcze to tłuszcze. Jednak nie one powinny być w naszej diecie najważniejszym źródłem energii. Ich nadmiar to nadwaga i otyłość oraz wiele innych problemów zdrowotnych. Ale też tłuszczów nie możemy z jadłospisu zupełnie wyeliminować. Warto za to dbać o to, aby ich spożycie nie przekraczało 25 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Jednocześnie, nie należy z nich rezygnować zupełnie. Tłuszcze chronią narządy wewnętrzne, tworząc wokół nich niejako zabezpieczającą otoczkę oraz regulują gospodarkę hormonalną w organizmie, a ich niedobór może na przykład prowadzić do zaburzeń miesiączkowania u kobiet i zmniejszonej produkcji testosteronu u mężczyzn.

Najlepsza energia dla naszego organizmu płynie z węglowodanów. To one powinny pokrywać 50-65 procent naszego zapotrzebowania na energię. Energia z węglowodanów jest magazynowana w mięśniach i wątrobie, jako glikogen. Glikogen wątrobowy utrzymuje stężenie glukozy we krwi na właściwym poziomie. Glikogen mięśniowy buduje tkankę mięśniową i rozwija ją szczególnie podczas intensywnych treningów. Pamiętać jednak należy o tym, że nasz organizm jest w stanie magazynować około 500 g glikogenu. Jego nadmiar zostanie zamieniony na tkankę tłuszczową i będzie powodował tycie.

Białka nie dostarczają energii w takiej postaci jak tłuszcze i węglowodany. Białka są przede wszystkim materiałem budulcowym. Budują i nadbudowują tkankę mięśniową, ale w skrajnych przypadkach będą również zamieniane na energię. Mamy tu na myśli przede wszystkim intensywne treningi, znacznie wyczerpujące możliwości naszego ciała. Jeśli wyczerpane zostaną zasoby glikogenu, wówczas białka niejako przejmą jego rolę.

Zobacz też: http://www.rehaform.pl/woda-ile-pic-aby-byc-w-dobrej-formie/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here