Dużo osób decyduje się na zabieg wybielania zębów. Żeby efekt mógł utrzymywać się jak najdłużej, konieczne jest stosowanie tak zwanej białej diety. Dieta powinna być stosowana przez około 14 dni od zabiegu wybielania. W tym czasie zęby są bardzo podatne na powstanie nowych przebarwień. Warto jest wiedzieć, co jeść na co dzień, aby zminimalizować ryzyko powstawania przebarwień na zębach.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/biala-dieta-wymagana-po-wybielaniu-zebow/
Powstanie przebarwień – co o nim decyduje?
Na wybielanie zębów decyduje się spora liczba pacjentów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przykładamy coraz większą wagę do estetyki naszego uśmiechu, a także dlatego, że zęby są stałe narażone na działanie czynników sprzyjających powstanie przebarwień. Mówiące przebarwieniach zębów mamy na myśli kawę, herbatę, czerwony wina czy papierosy. Jednak na szczycie listy produktów spożywczych, które mogą generować powstanie nieestetycznych przebarwień znajdują się barwione słodycze. Prawdą jest, że ślina wypłukuje większość barwników, jednak spora część z nich może trwale osadzić się na powierzchni szkliwa.
Osoby starające się utrzymać estetyczny i biały uśmiech powinny ograniczyć spożywanie owoców jagodowych, buraków, a także wiśni. Za przebarwienia zębów odpowiadają tych przyprawy takie jak curry, kurkuma czy słodka papryka. Produktami, które należy unikać są też kolorowe napoje gazowane. Stanowią one źródło syntetycznych barwników, a co więcej sprzyjają erozji szkliwa. Jest to niekorzystne, ponieważ im szkliwo jest bardziej porowate, tym zęby są bardziej narażone na powstawanie przebarwień.
Biała dieta po wybielaniu zębów
Dwa tygodnie od wykonanego zabiegu wybielania nie należy spożywać produktów, które wyróżniają się zawartością naturalnych lub sztucznych barwników. Co to produkty, które mogą zniwelować efekty wybielania, prowadząc do powstawania przebarwień. Uwrażliwione, chropowata powierzchnię szkliwa po zabiegu jest bardziej podatna na osadzenie się barwników oraz powstawanie przebarwień.
Biała dieta – co jeść?
Dieta po wykonaniu zabiegu wybielania zębów nie musi być mało zróżnicowane. Można sięgnąć po wiele produktów, a wśród nich będą znajdowały się produkty, takie jak:
- nabiał (mleko, twarogi, jogurty, masło, kefir)
- białe warzywa (ziemniaki, kalafior, seler, ogórek, białe szparagi, pietruszka, cukinia)
- mięso drobiowe, ryby i owoce morza
- biały ryz, białe pieczywo, kasza jaglana i jęczmienna
Do picia najlepiej jest ograniczyć się jedynie do mleka i wody mineralnej.
Zobacz też: http://www.rehaform.pl/implanty-zebowe-czym-sa-jakie-sa-ich-rodzaje-wady-i-zalety/