zgaga
fot. pixabay.com

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość objawiająca się pieczeniem w przełyku. Zazwyczaj dopada nas po sutej biesiadzie, gdy spożyjemy zbyt dużo i co gorsze w większość ciężkostrawne tłuste potrawy. Co zrobić, aby nie psuć siebie przyjemnego świętowania i móc dogodzić swojemu podniebieniu? Czy zgada to jedynie chwilowy dyskomfort, czy może świadczy o poważniejszych schorzeniach?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zgaga/

Sposoby na złagodzenie zgagi

Zgaga potrafi zepsuć nam nawet najmilsze chile przy stole. Pieczenie w przełyku, cofanie się treści żołądkowych i związany z tym kwaśny posmak, ból w okolicach żołądka to najczęstsze objawy zgagi. Aby je złagodzić możemy sięgnąć po środek na zgagę. W aptece wybór tego typy preparatów jest naprawdę duży. Farmaceuta z pewnością doradzi najlepszy środek. Są one dostępne bez recepty i nie kosztują wiele. Możemy też przed planowanym przyjęciem zażyć środek, który zapobiegnie ewentualnej zgadze i pomoże w trawieniu. 

Jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniego leku, możemy skorzystać ze sposobów naszym mam i babć, które ratowały się tym, co zazwyczaj było w każdym domu. Najczęściej był to kisiel z siemienia lnianego. Nasiona należy zalać wrzątkiem i odstawić aż napęcznieją i ostygną, a następnie wypić. Śluz z siemienia złagodzi podrażnienie przełyku i utworzy na nich ochronną warstwę. Możemy też rozpuścić w ciepłej wodzie łyżeczkę miodu i dodać łyżkę octu jabłkowego. Taki napój również zadziała kojąco. Spożywanie soku z ziemniaka czy gotowanych owoców jałowca to już wyzwanie dla naprawdę odważnych. 

Profilaktyka

Najskuteczniejszą strategią jest profilaktyka, a więc podjęcie działań, które zapobiegną powstawaniu zgagi. Powinniśmy spożywać zatem mniej obfite, lekkostrawne  posiłki. Unikać tłustych potraw, wysoko przetworzonej żywności i zawierającej dużej ilości cukru. Warto też pilnować odpowiednich pór posiłków, a ostatni zjeść najpóźniej dwie godziny przed pójściem do spania. 

Jeśli zgaga dopada nas często i to nawet, gdy jemy zdrowo i lekko, warto skonsultować to ze specjalistą. Nieleczona zgaga może prowadzić do refluksu.

Przeczytaj też: http://www.fitnesstube.pl/gimnastyka-sposob-na-utrzymanie-kondycji/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here