dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna zyskała ogromną popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Największe zachwyty pochodzą od osób, które cierpią na cukrzycę oraz dużą nadwagę. Dieta pomaga obniżyć i uregulować poziom cukru w taki sposób, że wyniki cukrzyków zaczynają zbliżać się normy, samopoczucie się poprawia, a waga spada. Jednak wśród pochwalnych komentarzy pojawiają się również głosy sprzeciwu – sceptycy uważają tę dietę za niezdrową i zapychającą tętnice. Jaka jest prawda? Czy warto stosować dietę ketogeniczna?

Czy keto jest dla każdego?

Najważniejsza kwestią, którą trzeba poruszyć w kontekście diety ketogenicznej jest jej odpowiednie stosowanie. Aby przystąpić do diety należy mieć dużą wiedzę na temat odżywiania, rozkładania się makroskładników oraz wartości odżywczych poszczególnych pokarmów. Specjalne przygotowanie i zdobycie niezbędnej wiedzy sprawi, że dieta zostanie przeprowadzona w sposób bezpieczny i zdrowy. Niestety wiele osób, które próbuje stracić zbędne kilogramy podchodzi do tego tematu w nieodpowiedni i nieco lekkomyślny sposób. Błędem jest traktowanie keto jak każdej innej diety. Celem takiego sposobu odżywiania jest wprowadzenie w stan ketozy czyli spalania nagromadzonego wcześniej tłuszczu, a nie glukozy. Proporcje bilansu makroskładników są tu zupełnie inne niż w każdej innej diecie. I tylko ich przestrzeganie pozwala na osiągnięcie ketozy i utratę zbędnych kilogramów. Organizm potrzebuje czasu aby się przestawić dlatego porzucanie diety po 3 dniach nie ma najmniejszego sensu. Może to spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego dieta ketogeniczna może być stosowana przez każdego, pod warunkiem wcześniej uzyskania stosownej diety w zakresie odżywiania się.

Czy warto zastosować dietę ketogeniczna?

Osoby, które stosują się wszystkich zaleceń i na bieżąco sprawdzają jak ich organizm radzi sobie z nowym jadłospisem i innym podziałem makroskładników, mogą spodziewać się spektakularnych efektów. Zwłaszcza na początku kiedy organizm traci wodę. Im większa masa wyjściowa, tym więcej można schudnąć, co jest typowe dla procesu odchudzania. Jednak warto stale monitorować wszystkie parametry poprzez regularne badania krwi i obserwować swój organizm. Odpowiednio dobrane składniki sprawią, że dieta będzie urozmaicona i smaczna. Dieta ketogeniczna wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń dlatego warto się zapoznać z podstawowymi zasadami przed przystąpieniem do niej.

Kto powinien stosować dietę ketogeniczna?

Keto najlepiej sprawdzi się u osób borykających się ze zbyt wysokim poziomem cukru (w tym u cukrzyków i osób z miażdżycą) oraz problemami układu krwionośnego. Obniżenie zawartości węglowodanów w diecie sprawi, że organizm zacznie się oczyszczać i regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Jest to dieta polecana również w przypadku padaczki (zwłaszcza u dzieci) oraz zaburzeń odchudzania. Dieta ketogeniczna może stanowić stały sposób żywienia, nie tylko okazjonalny sposób na schudnięcie. To dobry sposób dla osób o dużym lub bardzo dużym stopniu otyłości, którzy nie mogą wdrożyć dużej aktywności fizycznej na początku. Liczba straconych kilogramów najczęściej zależy od wagi wyjściowej.

Dieta ketogeniczna to skuteczny sposób na odchudzanie, pod warunkiem, że jest przeprowadzona w odpowiedni sposób. Nie należy zapychać się tłuszczami pochodzenia zwierzęcego. Posiłki powinny być przemyślane i zbilansowane. Ze względu na zmniejszoną ilość węglowodanów w diecie, konieczne jest spożywanie dużej liczby warzyw, które zawierają niezbędne witaminy i minerały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here