Wczesne objawy ciąży, rozpoczynające się niekiedy w jednym z pierwszych tygodni, trudno jest jakby zauważyć i jednogłośnie stwierdzić, że to ciąża. Często zdarza się tak, że występujące ni z gruszki, ni z pietruszki objawy, łudząco przypominają grypę, bądź też zatrucie pokarmowe. Część kobiet całkowicie ignoruje dziwne odczucia lub zachowania, a kolejna część, która z całych sił stara się o dziecko, doszukuje się ciąży niemal w każdym zauważonym u siebie objawie, którego wcześniej nie było. Istnieje również taka możliwość, że u niektórych kobiet w pierwszym miesiącu ciąży nie występują praktycznie żadne objawy, a kobiety miesiączkujące nieregularnie, niekiedy orientują się, że są w ciąży po kilku miesiącach jej trwania.
Wczesne objawy ciąży
Pierwszymi objawami ciąży mogą być:
- Brak miesiączki.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest brak miesiączki, choć często bywa tak, że występuje ona jeszcze kilka miesięcy, lub pojawia się np. w trzecim miesiącu. Wygląda jednak inaczej niż tradycyjne krwawienie. Często występuje również plamienie, związane z zagnieżdżaniem się zarodka. - Wymioty i nudności.
Występują one najczęściej w godzinach porannych i wieczornych, rzadziej trwają całą dobę. Bywa, że mijają dość szybko, a niekiedy utrzymują się większą część trwania ciąży. - Omdlenia i zawroty głowy.
Najczęściej spowodowane są zmianami w krążeniu krwi, jednak często wynikają ze złego odżywiania się ciężarnej. - Zmiana apetytu.
Część kobiet odczuwa większy apetyt, a część wręcz przeciwnie, dostaje wstręt i obrzydzenie do wybranych produktów. - Bolące piersi.
Są wynikiem zachodzących zmian hormonalnych. - Senność i zmęczenie.
Ze względu na wysoki wzrost progesteronu, kobieta odczuwa większe znużenie. Niekiedy, gdy kobiecie towarzyszy słaby apetyt, zmęczenie i senność jest tego wynikiem. Podobnie organizm kobiety może być wymęczony ciągłymi wymiotami lub po prostu stresem związanym ze stanem, w jakim się znajduje. - Ból brzucha.
Często ciężarnej dokuczają wzdęcia lub zaparcia. Często towarzyszy ból podobny do bólu miesiączkowego. - Wrażliwość na zapachy.
Często kobiety reagują bardzo wrażliwie na zapachy. Tych, których organizm nie toleruje, wywołują wymioty. - Częste spacery do toalety.
Częste oddawanie moczu spowodowane jest uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. - Odczucie zimna.
Zdarza się również, że kobiecie w początkowych tygodniach doskwiera chłód, jak przy przeziębieniu.