Waga w ciąży

Kiedy zajdziesz w ciążę, twoje ciało się zmieni. I przytyjesz. Jednak ile kilogramów jest w porządku i jak waga w ciąży się rozkłada?

Waga w ciąży

Waga w ciążyDodatkowe kilogramy nie idą tylko w brzuch, gdy jesteś w ciąży. Piersi rosną, a biodra się zaokrąglają. Ponadto zwiększa się objętość krwi i płynów w organizmie, a ty tworzysz rezerwy tłuszczu, z których będziesz czerpać korzyści podczas karmienia piersią. Średnio waga w ciąży zwiększa się od 10 do 16 kilogramów. Jeśli matka miała niedowagę, zanim zaszła w ciążę, powinna jeść więcej. Odwrotnie jest w przypadku kobiet w ciąży z nadwagą, które mają już zapas tłuszczu i dlatego nie muszą jeść więcej niż dotychczas.

W pierwszych trzech miesiącach ciąży powszechny jest przyrost lub spadek wagi o kilka kilogramów

Jednak do końca ciąży przyrost masy ciała powinien być stały i stopniowy. Zwykle przyrost wagi jest największy między 17 a 24 tygodniem ciąży, a najmniejszy w ostatnich tygodniach przed urodzeniem. Jeśli waga będzie gwałtownie rosnąć, a ty masz podwyższone ciśnienie krwi, skontaktuj się ze swoją położną lub lekarzem.

Dziecko zabiera żywność, której potrzebuje

Wiele osób obawia się, że przez ich nudności, nie dostarcza dziecku wystarczająco pożywienia. Jednak nie ma czym się martwić. Ważne jest, aby pamiętać, że dziecko pobiera potrzebne składniki odżywcze z „twoich zapasów”. U większości kobiet zapasy te zapewniają dziecku żywienie, którego potrzebuje. A kiedy dziecko zaczyna rosnąć i dorastać, nudności zazwyczaj mijają.

Jeśli jesz za mało w ciąży, istnieje większe ryzyko, że dziecko urodzi się o niskiej masie ciała. To może być niefortunne dla dziecka. Jednak zbyt duże dzieci też mogą być problemem. Niektórzy nazywają dzieci „dziećmi cukrowymi”, ponieważ zwiększone spożycie cukru u matki jest uważane za jedną z przyczyn zwiększonej masy ciała urodzonego dziecka. Istnieje większe ryzyko cięcia cesarskiego i powikłań, gdy dziecko jest bardzo duże. Średnia waga noworodków wynosi 3487 gramów. Chłopcy zwykle nie ważą więcej niż dziewczyny.

Jedz zdrowiej

Niektóre kobiety używają ciąży jako pretekstu do jedzenia tego, czego chcą. Może to je pokarać po porodzie. Nie powinnaś jeść dwa razy więcej, ale dwa razy zdrowiej! Potrzebujesz tylko około 300 dodatkowych kalorii każdego dnia. Odpowiada to dodatkowej kromce chleba z serem, owocowi i szklance odtłuszczonego mleka. Żadna kobieta w ciąży nie powinna się odchudzać w czasie ciąży. Każda powinna zachować zdrowy balans.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here