Ciąża to piękny, ale też dość męczący okres życia kobiety. Ciąża trwa dość długo, bo około 40 tygodni, a cały ten okres dzielony jest umownie na trzy równe czasowo etapy, które określa się jako trymestry ciąży.
Trymestry ciąży
Pierwszy trymestr zaczyna się już z pierwszym dniem ostatniej miesiączki. W związku z tym, że ustalenie dokładnego terminu poczęcia jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe, lekarz zapyta o termin ostatniego krwawienia miesiączkowego. Ten termin wykorzysta do obliczenia wieku naszego maleństwa i terminu jego przyjścia na świat. Pierwszy trymestr trwa do 13 tygodnia ciąży, drugi trymestr od 14 do 26 tygodnia ciąży, natomiast trzeci od 27 tygodnia do porodu. Poród odbywa się zwykle pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży, rzadko kiedy zdarza się, że dziecko urodzi się dokładnie w wyznaczonym terminie. Dwa tygodnie odchylenia od tego terminu w obie strony jest uważane przez lekarzy za normę. Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka, ponieważ powstają wtedy narządy wewnętrzne.
Prawidłowa dieta podczas ciąży
Trzeba pamiętać o prawidłowej diecie i suplementacji kwasem foliowym oraz innymi, zalecanymi przez lekarza, witaminami i minerałami. Mama może odczuwać różne dolegliwości, które związane są ściśle z przemianami hormonalnymi zachodzącymi w jej organizmie. Mogą to być na przykład nudności, wymioty, zawroty głowy czy gwałtowne zmiany nastroju. W pierwszym trymestrze należy odwiedzić ginekologa, który będzie prowadził ciąże i wykona podstawowe badania, takie jak usg, czy badania krwi.
Kiedy można określić płeć dziecka?
W drugim trymestrze ciąży kształtują się powstałe wcześniej narządy dziecka, zaczyna ono słyszeć i rozpoznawać smaki. W tym czasie stają się odczuwalne ruchy dziecka, co jest dla mamy wielką radością. Często lekarz może już określić płeć dziecka. Jak czuje się przyszła mama? Brzuch jest już dobrze widoczny, a samopoczucie powinno się poprawić. Zaczynają pojawiać się jednak takie dolegliwości jak zgaga, częste oddawanie moczu, zaparcia, hemoroidy, rozstępy lub obrzęki nóg i rąk. Trzeci trymestr ciąży to przygotowania i oczekiwanie na poród. Brzuch jest już bardzo duży, a dziecko ciągle intensywnie rośnie. Mama może się skarżyć na dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego, takie jak ból pleców lub stawów biodrowych. Wszystkie trymestry ciąży są od siebie różne, jednak przez całą ciążę pamiętać trzeba o podstawowych zasadach, takich jak dobre odżywianie, odstawienie wszystkich używek, lekka aktywność fizyczna i odpoczynek.