testy ciążowe

Przyszli rodzice starający się o dziecko na pewno dużo o nich wiedzą. Wykonują je co jakiś czas, oczekując wyniku pozytywnego. Im dłużej trwa czas starania się o potomka, tym większe doświadczenie z metodami i rodzajami badań. Testy ciążowe – to o nich tu mowa, są ważnym elementem procesu starania się o nowego członka rodziny. Sam proces badania jest procesem bardzo ważnym ze strony psychologicznej, te kilka chwil dzieli od poznania informacji, czy starania przyniosły rezultat, czy trzeba podjąć kolejne próby.

Testy ciążowe

testy ciążoweBadania testami ciążowymi przysparzają wielu pozytywnych emocji, ale również wielu rozczarowań i smutku. Długo starające się o dziecko małżeństwo na pewno wyczekuje momentu, kiedy test pokaże wynik pozytywny i zakończy długie starania. Będzie to spełnienie marzeń i nieograniczona radość. Jednak w tej samej sytuacji długich starań, wynik negatywny przyniesie ze sobą kolejne złe emocje, smutek czy rozgoryczenie kolejnym nieudanym razem. Dla kobiety, która jest w trakcie rozwoju kariery, wynik pozytywny i negatywny przyniesie inne, skrajnie różne emocje. W przypadku wyniku negatywnego, będzie to uczucie ulgi, uczucie, że kamień spadł z serca.

W sytuacji wyniku pozytywnego kobieta będzie rozczarowana i smutna, przerażona i wystraszona. Mając w perspektywie całkowite skupienie się na sobie i na karierze, kiedy decyzja o dziecku miała być odsunięta w czasie, dowiedzenie się o zajściu w ciążę jest ciosem. Sytuacja podobnie wygląda u osoby, u której doszło do współżycia z osobą przypadkową lub podczas imprezy, kiedy zbliżenie miało być tylko formą zabawy i spełnienia potrzeby seksualnej, a nie początkiem nowej drogi z niechcianą i nieoczekiwaną ciążą. Osoba, dla której ciąża jest wpadką, w momencie potwierdzenia wyniku testem świat się wali. Ogrom negatywnych emocji przeważa, wraz ze strachem o przyszłość swoją i dziecka. Gorzej sprawa wygląda, kiedy nie ma możliwości zidentyfikowania potencjalnego ojca. Wtedy konsekwencje psychologiczne dla przyszłej matki i dziecka są bardzo przykre.

Jeśli jednak okaże się, że test nie potwierdzi potencjalnej ciąży, to kobieta taka jest przepełniona pozytywnymi emocjami, szczególnie ulgą, unikając konsekwencji swojego lekkomyślnego zachowania. Sam wynik, czy to pozytywny, czy negatywny, niesie za sobą różne konsekwencje psychologiczne, trzeba jednak mieć na uwadze, że potwierdzenie ciąży powinno być uzasadnione bardziej szczegółowym badaniem, aniżeli prostym testem, który może dawać wynik fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny.

Potwierdzenie wyniku testu

Trzeba mieć zawsze dozę ostrożności w braniu bardzo poważnie wyniku testu, kluczem będzie potwierdzenie bardziej dokładnym badaniem uzyskanego wyniku. Zatem w jaki sposób można potwierdzić, czy jest się w ciąży, czy nie ? Najbardziej popularne są obecnie testy domowe. Szybkość badania, w korzystnych warunkach, bez konieczności umawiania wizyt u lekarza i dawkowania sobie kolejnej ilości stresu są jednymi z ogromnych zalet przeprowadzania takiego testu w domowym zaciszu. Testy takie są bardzo łatwo dostępne, a obsługa intuicyjna i bezproblemowa.

Dzielą się one na testy płytkowe, paskowe, strumieniowe i cyfrowe. Metodą wykrycia ciąży takim testem ciążowym jest wykrycie hormonu hCG- gonadotropiny kosmówkowej. Testy takie dostępne bez recepty mają różną czułość na występowanie w moczu stężenia hormonu hCG, jak i wiarygodność rzędu ok 95 %. Do pełnego potwierdzenia ciąży konieczne jest więc bardziej wiarygodne badanie. Jednak ten popularny sposób ma grono zwolenniczek. Najczęściej wykonanie takiego testu powinno zaplanować się po minimum dziesięciu dniach od współżycia, są wtedy największe szanse na potwierdzenie ciąży.

Testy paskowe

testy ciążoweTesty ciążowe paskowe czy inne są bardzo łatwe w użyciu, zwykle polega to na umieszczeniu próbki moczu w wyznaczonym miejscu na plastikowym patyczku i po chwili odczytaniu wyniku. Niektóre testy mają możliwość “nasikania”, na niektóre trzeba nanieść kroplę moczu pipetą. Wynik odczytuje się z odpowiedniego miejsca, mogą to być kreski lub informacja na wyświetlaczu cyfrowym o tym czy się jest, czy nie jest w ciąży. Najbardziej wiarygodnymi testami z krwi lub moczy są badania w laboratorium. Dzięki bardziej czułym odczynnikom można stwierdzić o występowaniu i wysokości gonadotropiny kosmówkowej we krwi lub moczu.

Badanie to jest stosunkowo szybkie i nie drogie- do 35 zł za jeden test, co w porównaniu z kosztem testów ciążowych domowych jest trochę większą sumą, ale mamy też większą pewność o otrzymanym wyniku. Najbardziej wiarygodnym testem potwierdzającym ciążę jest badanie dopochwowe ultrasonografem. Najlepiej wykonywać je ok 7 tygodni po współżyciu, wynik wtedy niezaprzeczalnie potwierdzi ciąże widoczną już w postaci zarodka na ekranie USG.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here