poród naturalny

Po trwającej dziewięć miesięcy ciąży następuje upragniony moment, gdy dziecko przychodzi na świat. Różny jest przebieg tego wydarzenia, jednak najczęściej jest to po prostu poród naturalny, a więc taki, podczas którego pacjentce nie podaje się żadnych środków farmakologicznych w postaci np. znieczulenia czy oksytocyny, nie stosuje się też specjalnych narzędzi, jak kleszcze, ani nie wykonuje cięcia cesarskiego. Krótko mówiąc – poród naturalny ma miejsce wtedy, gdy dziecko rodzi się na skutek działania jedynie skurczów macicy i hormonów wydzielanych w organizmie matki.

Poród naturalny

poród naturalnyPoród naturalny najczęściej ma miejsce u kobiet rodzących między 38. a 41. tygodniem ciąży. Dziecko układa się wówczas główką „w dół” i w ten sposób wychodzi na zewnątrz. Początkiem wszystkiego jest odczuwanie co kilka minut skurczów macicy. Dochodzi także do oderwania się czopu śluzowego w drogach rodnych. Lekarz stwierdza na tym etapie również rozwarcie szyjki macicy. Nie może być ono zbyt małe, ponieważ poród naturalny nie byłby wtedy możliwy. Często jest to proces długotrwały, ciągnący się przez nawet kilkanaście godzin, szczególnie w przypadku pacjentek, które nigdy wcześniej nie rodziły. Część kobiet spędza ten czas leżąc, inne spacerują, biorą kąpiel, ćwiczą na specjalnej piłce.

Gdy rozwarcie będzie już pełne, poród naturalny wchodzi w kolejną fazę, którego głównym symptomem jest pojawienie się skurczów partych. Etap ten może trwać pd kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a jego zwieńczeniem jest pojawienie się dziecka na świecie. W tym momencie poród naturalny przechodzi w ostatnią swą część, polegającą na wydaleniu przez rodzącą łożyska. Całość nie trwa więcej niż pół godziny. Potem ma miejsce już tylko faza poporodowa. W okresie tym matka i noworodek spędzają czas razem, a lekarze kontrolują stan ich zdrowia.

Poród naturalny w większości przypadków jest w 100% bezpieczny dla płodu i ciężarnej. W momentach zagrożenia lekarze mogą przeprowadzić interwencje medyczne. Poza tym poród naturalny, jak sama nazwa wskazuje, jest zgodny z naturą – w ten właśnie sposób od tysięcy lat przychodzą na świat dzieci. Nie zmienia to faktu, że dziś sporo kobiet decyduje się na zastosowanie znieczulenia. Powodem jest duża obawa przed bólem. Czasem skorzystanie z tej opcji staje się wręcz koniecznością. Każda kobieta powinna sama, indywidualnie zdecydować o tym, w jaki sposób chce rodzić, nie sugerując się opiniami innych.

Poród poprzez cesarskie cięcie

Alternatywą dla porodu naturalnego jest poród poprzez cesarskie cięcie. Kiedy jest ono wykonywane? Zasadniczo musisz wiedzieć, że cesarskie cięcie jest zazwyczaj wykonywane wtedy, kiedy poród naturalne z różnych przyczyn nie może dojść do skutku lub gdy jest poważne ryzyko zagrożenia życia dziecka lub matki. Czym właściwie jest cesarskie cięcie i czym różni się od porodu naturalnego. Przede wszystkim w tym wypadku mamy do czynienie z zabiegiem chirurgicznych. Chirurg dokonuje rozcięcia na brzuchu w ten sposób, aby dostać się do macicy i wyciągnąć dziecko. Zabieg nie wydaje się specjalnie skomplikowany, jednak błąd w sztuce może doprowadzić do ciężkich powikłań. Jakie zagrożenie czekają na dziecko, które właśnie w ten sposób przychodzi na świat?

Przede wszystkim największym zagrożeniem dla noworodka może być niedotlenienie. Zaburzenie oddychania to jedno z powikłań jakie mogą towarzyszyć cesarskiemu cięciu. Ale nie tylko życie dziecka jest w tym wypadku zagrożone. Również pewne niebezpieczeństwa czyhają na matkę. Przede wszystkim jest narażona na duża utratę krwi. Częste są przypadku kiedy podczas takiego porodu konieczna była transfuzja krwi. Zwykle matka po takim zabiegu dość długa wraca do dobrej formy. Długo jeszcze towarzyszą jej bóle pooperacyjne. Naturalnie w przeciwieństwie do porodu naturalnego matka musi trochę poczekać na kontakt dzieckiem, a także na jego karmienie.

Okres poporodowy

poród naturalnyOkres poporodowy inaczej nazywany jest połogiem. To specyficzny okres kiedy kobieta dochodzi do siebie po mniej lub bardziej wyczerpującym porodzie. Istnieją też specyficzne zalecenia dla świeżych matek dotyczące ich odżywania, czy też powrotu do aktywności. Ile trwa taki okres? Według różnych źródeł okres poporodowy może trwać od 6 tygodni do nawet 8. W tym czasie każda kobieta musi się liczyć choćby w występowaniem krwawień z dróg rodnych. Jeśli będzie ono zbyt obfite, może dojść do groźnych powikłań. Dlatego każda kobieta powinna w tym czasie uważnie obserwować reakcje swojego ciała. Zwykle nie jest to najłatwiejszy czas dla kobiety. Z jednej strony jest radość z przyjścia na świat dziecka, z drugiej ciągłe zmaganie się z dolegliwościami poporodowymi. Niekiedy również kobiety w tym czasie popadają w depresję poporodową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here