kobieta

PCOS to zespół policystycznych jajników. Jest to zaburzenie związane z nieprawidłowym podział na żeńskich i męskich hormonów płciowych. W przebiegu takiego schorzenia dochodzi do powstania niedojrzałych pęcherzyków oraz zaburzeń populacji. Na jajnikach mogą pojawić się dodatkowo torbiele. Innym powikłaniem zespołu policystycznych jajników może być niepłodność. Leczenie tego typu schorzenia polega na terapii hormonalnej, a także modyfikacji stylu życia. Czym dokładnie jest zespół policystycznych jajników? Jakie są jego przyczyny i objawy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-jedna-z-najczestszych-przyczyn-nieplodnosci/ 

Zespół policystycznych jajników – czym jest? 

Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń hormonalnych. Dotyka nawet 25% kobiet w okresie reprodukcyjnym i stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności. Tego rodzaju zaburzeń nie dotyczy zwiększenia poziomu męskich hormonów płciowych myśli androgenów. Co więcej w przebiegu zespołu policystycznych jajników mogą pojawić się nieprawidłowości o charakterze hormonalnym oraz metabolicznych. Nadmiar hormonów męskich w organizmie kobiety powoduje zaburzenie w gospodarce żeńskimi hormonami płciowymi. To znaczy, 2 utrzymuje się wysoki poziom hormonu luteinizującego LH, a także zaburzenia proporcji między LS, a FHS, czyli hormonami folikulotropowymi. 

Jakie są przyczyny zespołu policystycznych jajników? 

Główną przyczyną PCOS jest insulinoodporność. Insulina oddziałuje na jajniki, stymulując w nich syntezę androgenów, co prowadzi do zachwiania równowagi między żeńskim i męskim i hormonami płciowymi. Co więcej insulina zmniejsza syntezy białka, który wiąże hormony płciowe, przez co zwiększa się we krwi ilość testosteronu kropka Innym czynnikiem ryzyka rozwoju zespołu policystycznych jajników jest otyłości lub zespół metaboliczny. 

Objawy PCOS 

Objawy, które towarzyszą zespołowi policystycznych jajników wynikające zarówno z nadmiaru androgenów, jak i zaburzeń metabolicznych.

Takimi przyczynami są: 

  • nadmierne owłosienie ciała typu męskiego, czyli zarost na twarzy, owłosienie na klatce piersiowej oraz plecach i brzuchu 
  • trądzik 
  • łysienie androgenowe 

Zobacz też: http://www.rehaform.pl/rodzaje-i-przyczyny-bolu-glowy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here