Obiegowa opinia mówi również, że kobieta w ciąży nie powinna wykonywać żadnych obciążających czynności. Według niektórych zakazane są ćwiczenia w ciąży, podnoszenie czegokolwiek a nawet jakikolwiek wysiłek. W skrajnych przypadkach kobiecie nie pozwala się wychodzić z łóżka mimo że nie ma medycznie uzasadnionego powodu dla takiego działania. Nie mniej jednak kiedy ciąża przebiega bez żadnych zakłóceń, umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej dozwolona. Kobiety w ciąży mogą ćwiczyć z piłką, uprawiać jogę, czy choćby jeździć na rowerze. Jednak wszelkie kwestie tego typu wymagają uzgodnienia z ginekologiem. Na swój sposób bowiem każda ciąża przebiega w sposób indywidualny, więc podejmowanie decyzji bez konsultacji z lekarzem będzie w tym wypadku lekkomyślnością.
Czy ciążę można traktować jak chorobę?
Każda choroba odbija się nie tylko na zdrowiu ale również na kondycji. Są choroby, które wymagają odpoczynku. Sam organizm nie reaguje właściwie. Daje nam sygnał, że czegoś potrzebuje, ale nie mówi dokładnie czego. Objawia się to niekiedy tym, że podczas choroby leżymy i jemy. Często są to potrawy niezdrowe, które może i poprawiają na krótko nasz stan psychiczny ale potrafią negatywnie wpłynąć na nasz powrót do zdrowia. Oczywiście wygodnie usiąść pod ciepłym kocem, z gorącą herbatą i paczką chipsów oglądając przy tym film. Jednak wbrew obiegowej opinii nie sprawi to, że będziemy zdrowsi. Wręcz przeciwnie. Organizm potrzebuje kalorii, potrzebuje zastrzyku energetycznego, jednak z pewnością nie zapewnią ich chipsy. Okres choroby jest tym, podczas którego w szczególności powinniśmy zwracać uwagę na to czy się zdrowo odżywiamy. Z jednej strony nasz organizm pragnie witamin, które pomogą mu zwalczać chorobę, z drugiej my sami nie jesteśmy często w stanie pozbyć się zbędnych kalorii.
Umówmy się, że ciąża nie jest chorobą. Bywa oczywiście pewną trudnością. Mdłości zdecydowanie potrafią dać w kość. Jest to też czas w którym powinniśmy na siebie uważać. Jednak z pewnością nie możemy sobie pozwolić na zwykłe gnuśnienie czy poddawanie się własnemu lenistwu. Oczywiście wiele pań potrafi wykorzystać ten okres aby nareszcie sobie odpocząć. Mają do tego absolutne prawo. Przecież za parę miesięcy będzie im zdecydowanie trudniej na znalezienie chwili dla siebie.
Ćwiczenia w ciąży
Jednak zawsze warto pamiętać o ćwiczeniach fizycznych. Nawet jeżeli jest się w ciąży. Warto porozmawiać z ginekologiem na temat ćwiczeń fizycznych w ciąży. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nawet najlepszy ginekolog może mieć braki w wiedzy. Powinnaś się spytać czy jest na bieżąco z badaniami dotyczącymi ćwiczeń fizycznych dla kobiet w ciąży. Sposób w jaki się go o to zapytasz zależy od waszych relacji. Są lekarze, którzy uznają że jest to uczciwe pytanie i być może zainteresują się tematem. Jednak możesz również natrafić na takiego, który poczuje się urażony taką insynuacją.
Ćwiczenia z piłką i joga
Jakie więc aktywność fizyczna jest dozwolona dla kobiet w ciąży? Przede wszystkim w grę wchodzi gimnastyka. Bardzo popularne wśród kobiet są choćby zajęcia z piłką. Gumowa piłka doskonale nadaje się do ćwiczeń mających na celu złagodzenie związanych z ciążą bólów pleców. Ćwiczenia z piłką są również doskonałym remedium na obrzęki nóg, które często towarzyszą ciąży. Tego rodzaju ćwiczenia z pewnością nie są na tyle wyczerpujące, aby nie mogła ich wykonywać kobieta w ciąży. Oczywiście ćwiczenia z piłką nie wyczerpują możliwości jakie stoją przed przyszłą mamą. Bardzo popularna wśród kobiet w ciąży jest także joga. Naturalnie ma ona niezwykle relaksacyjny wpływ na organizm kobieta, a także pozwala na wyuczenie się spokojnego i głębokiego oddechu. W pewnym sensie można nawet stwierdzić, że ćwiczenie jogi przygotowuje kobietę i jej ciała na trudy porodu.
Kobieta w ciąży na rowerze
Przede wszystkim należy zauważyć, że jazdę na rowerze można uprawiać na różne sposoby. Może to być forma długim eskapad rowerowych, wręcz wyczynowych. A może również mieć to formę weekendowych przejażdżek o rekreacyjnym charakterze. Tak druga opcja jest oczywiście jak najbardziej dozwolona dla kobiet w ciąży. Podczas jazdy na rowerze nie wolno jednak zbyt mocno się wysilać. Zbyt duże obciążenie fizyczne dla organizmu kobiety w ciąży jest bowiem absolutnie niewskazane. Jednak umiarkowany wysiłek w postaci krótkiej przejażdżki jest jak najbardziej dozwolony. Oczywiście powinny uważać kobiety, które wcześniej na rowerze nie jeździły. W tym wypadku należało by jednak na rower raczej nie wsiadać. Oczywiście wszelkie kwestie z tym związane można omówić z ginekologiem, tak aby nie mieć żadnych wątpliwości. W końcu kwestia dotyczy nie tylko naszego zdrowia, ale również zdrowia naszego dziecka.