Ciąża spożywcza

Ciąża spożywcza to popularny, często powtarzany w ostatnich latach termin. Wiele osób nie bardzo wie jednak, co on oznacza. Czy ma on coś wspólnego z dzieckiem? Oczywiście, że nie. Co więcej – dotyczy również mężczyzn. Ciąża spożywcza to po prostu nieco zabawne określenie stosowane się w momencie, gdy u człowieka doszło do wzdęcia po przyjęciu pokarmu, który nie uległ procesowi trawienia. Organizm w kontakcie z pożywieniem, do którego nie przywykł i którego nie do końca toleruje, może zareagować powiększeniem partii brzusznej. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy osoba taka jest szczupła czy nie. Ciąża spożywcza może dotyczyć wszystkich, bez względu na płeć oraz masę i kondycję ciała.

Ponieważ ciąża spożywcza nie jest zbyt mile widziana i nie prezentuje się najlepiej, warto wiedzieć, co bywa najczęstszym jej źródłem. Przyczyną takiej reakcji układu trawiennego jest pewna grupa produktów, do której zaliczamy rośliny strączkowe, kapustę, brokuły, brukselkę, winogrona, jabłka, chleb razowy, mleko i niektóre przetwory. Podobne działanie ma także niezdrowa, tłusta i przetworzona żywność, dania typu fast food, a także zawierające gaz napoje. Oczywiście ciąża spożywcza może być wywołana nie tylko rodzajem produktu, ale również ilością zjedzonego pokarmu. Przejadanie się również wywołuje wzdęcia i zwiększenie rozmiarów brzucha.

Co ważne – ciąża spożywcza nie objawia się jedynie dużym brzuchem, choć jest to na pewno najbardziej zauważalny, zwłaszcza dla otoczenia symptom tego stanu

Ciąża spożywczaTrzeba jednak mieć na uwadze, że pojawiają się niekiedy również nieprzyjemne bóle. Często jest to kłucie okolic żołądka lub jelit, czasem nawet dość ostre. Pogarsza się również samopoczucie. Typowa dla tego stanu jest też ociężałość całego ciała oraz zmęczenie i potrzeba natychmiastowej drzemki.

Chcąc zapobiec takim sytuacjom, warto zwracać uwagę na to, co się je, kiedy i w jakich porcjach. Ciąża spożywcza to efekt nieprawidłowej diety. Nawyki żywieniowe muszą być zatem zmienione. Niekiedy człowiek odżywia się odpowiednio, jednak 1 czy 2 produkty wywołują u niego ten niekorzystny efekt. Ciąża spożywcza wymaga więc, aby przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i poobserwować własne ciało. Być może wyeliminowanie nietolerowanego przez organizm składnika lub spożywanie mniejszych ilości jedzenia pozwoli na pozbycie się problemu. Warto pamiętać też, że każda dieta powinna być zbilansowana. Przy odpowiednich zasadach żywieniowych ciąża spożywcza nie powinna mieć miejsca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here