Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu każdej przyszłej mamy. Szczególnie emocjonujące jest to w przypadku pierwszej ciąży. Stan ten wiąże się z całym mnóstwem różnego rodzaju odczuć, symptomów i nerwowym oczekiwaniem. Już od samego początku warto, żeby kobieta była pod stałą opieką dobrego lekarza ginekologa. Będzie on przez cały ten czas czuwał nad prawidłowym jej przebiegiem. Na każdej wizycie przeprowadzać będzie szczegółowy wywiad z mamą na temat jej dolegliwości, będzie w stanie odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań i rozwiać wątpliwości, a w niektórych sytuacjach także uspokoić. Nie należy także zapominać o tym, że ginekolog musi także zlecić lub samodzielnie przeprowadzić różnego rodzaju badania w ciąży.
Badania w ciąży – USG
Jednym z najbardziej popularnych badań, które wykonuje się w trakcie trwania ciąży aż kilkukrotnie jest oczywiście badanie ultrasonografem, czyli popularne USG. Za pośrednictwem tego urządzenia lekarz jest w stanie obejrzeć obraz z wnętrza ciała kobiety i obserwować rozwój dziecka. Może obserwować w jakim tempie dziecko rośnie i czy prawidłowo wykształcane są wszystkie narządy i kończyny. To także podczas tego badania jest w stanie określić płeć dziecka.
Zanim jednak możliwe będzie wykonanie USG musi minąć kilka tygodni od poczęcia. Wcześniej wykonuje się badanie ginekologiczne wewnętrzne, które jest pierwszym lekarskim potwierdzeniem ciąży. Na początku drugiego trymestru ciąży konieczne jest wykonanie bardzo wielu badań, w tym na przykład te na przeciwciała chorób zakaźnych takich jak różyczka, toksoplazmoza czy HIV. Wykonuje się w tym czasie pełną morfologię krwi, badanie moczu a także poziom glukozy na czczo i pomiar ciśnienia krwi. Ważne jest także przeprowadzenie konsultacji stomatologicznej. W czasie ciąży wiele kobiet skarży się na to, że zęby stają się zdecydowanie bardziej słabe. Niestety w ciąży niemożliwe jest wykonywanie niektórych zabiegów stomatologicznych, ale warto skonsultować stan zębów ze specjalistą, aby zadbać o nie z największą możliwą starannością.
Zestaw standardowych badań
Badania cukru, moczu czy ciśnienia krwi powtarza się kilkukrotnie w okresie trwania ciąży. Niezwykle istotnym badaniem, które wykonuje się pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży jest test PAPP-A. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, które służy do tego, aby ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka takich chorób jak Zespół Down’a, Edwardsa i Patau. Przy każdej wizycie lekarz pyta także o to, jaka jest ruchliwość dziecka odczuwana przez ciężarną. To także ma istotne znaczenie dla oceny prawidłowości przebiegu ciąży.
Kalendarz badań w ciąży
Badania w ciąży powinny być przeprowadzane zgodnie z ustalonym harmonogramem. W początkowym okresie ciąży najistotniejsze będą wewnętrzne badania ginekologiczne. W dalszej kolejności konieczne będą badania krwi, badania cytologiczne, czy też badanie poziomu cukru. Co ciekawe konieczne będzie również przeprowadzenie badania przez stomatologa. Do tego dojdzie jeszcze szereg innych badań, choćby te na przeciwciała HIV. Naturalnie konieczne będzie również badanie ciśnienia, pomiar wagi, analiza wydzieliny z pochwy czy też badanie położnicze.
W 40 tygodniu ciąży do zestawu badań dojdzie również badanie i pomiar tętna płodu. Nieco wcześniej badaniom poddana zostanie również ruchliwość płodu, głównie na podstawie relacji matki. Badania USG wchodzą w zestaw badań między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Dieta w ciąży
Kobieta w ciąży musi pamiętać nie tylko o regularnych badaniach, ale również musi mieć na uwadze stosowanie odpowiedniej diety. Należy pamiętać o tym, że jadłospis matki ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Co należy całkowicie wyrugować z diety? Przede wszystkim przyszła matka musi kategorycznie odstawić alkohol. Ma on bowiem katastrofalny wpływ na płód. Może spowodować jego trwale uszkodzenie i kalectwo dziecka. To samo dotyczy papierosów. Tutaj również nałóg należy po prostu całkowicie odstawić. Również pewnym restrykcjom poddana jest kofeina. Nadmierne spożywanie kawy również może źle wpłynąć na płód. Zaleca się więc umiarkowane spożywanie kawy. Co z kolei powinna zawierać dieta kobiety w ciąży? Przede wszystkim niezbędne są produkty bogate w wartościowe składniki i minerały. Bardzo istotne jest białko jako jeden z podstawowych budulców. Należy więc spożywać odpowiednia ilość produktów, które dostarczą organizmowi sporą ilość biała. Bardzo ważne dla rozwoju płodu są również żelazo i wapń. Naturalnie kobieta w ciąży nie może doprowadzić do nadwagi. To mogłoby zaburzyć prawidłowy przebieg ciąży. Również spożywanie pokarmów w niezadowalających ilościach z punktu widzenia dziecka jest niewskazane. Najlepiej jest znaleźć złoty środek.