Zabawy dla dzieci w domu

Czy w domu można się świetnie bawić? Tak! Nawet wówczas, gdy sytuacja zmusza nas do tego, aby pozostać w nim na dłużej. Oto kilka przykładów zabaw, które pokocha każde dziecko i dzięki którym wspólnie spędzicie czas w przyjemny i ciekawy sposób!

Ruchowe zabawy dla dzieci

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem rozwoju. Pozwala zachować prawidłową masę ciała, rozładować napięcie, poprawia samopoczucie i zapewnia wiele godzin świetnej zabawy. W domowych warunkach, nawet na niewielkiej przestrzeni, ruch także jest możliwy, a pomysłów na ruchowe zabawy dla dzieci jest mnóstwo.

Możemy na przykład zaproponować dziecku tor przeszkód – wspólnie z nim stworzony, np. z poduszek, krzeseł, stołu, itd. Możemy też:

  • pobawić się w chowanego
  • pobawić się w berka
  • pograć w badmintona lub tenisa stołowego – przygotowując rakietki np. z talerza papierowego przymocowanego do łyżki
  • urządzać rozmaite zawody
  • urządzać ćwiczenia na czas – np. podskakiwanie na jednej nodze jak najdłużej

To zaledwie kilka z bardzo wielu propozycji. Bawmy się wspólnie z dzieckiem, bo przecież dla nas aktywność fizyczna jest tak samo ważna!

Kreatywne zabawy dla dzieci

Pobyt w domu warto dziecku przeplatać i urozmaicać różnymi zabawami. Dużą szansę na zainteresowanie surowych krytyków, jakimi są dzieci, mają kreatywne zabawy dla dzieci, jak np.:

  • malowanie rękami
  • robienie różnorodnych mas – np. solnej, porcelanowej, piasku kinetycznego
  • tworzenie wulkanu
  • tworzenie „lampy lawy”
  • kalambury

Wszelkie tego typu zabawy dla dzieci pobudzają kreatywność, pozwalają zdobywać wiedzę na temat otaczającego świata, stanowią atrakcyjną alternatywę dla „klasycznych” aktywności. Przede wszystkim zaś zabawy te są wspaniałym pretekstem do wspólnego spędzania czasu. Warto pamiętać o tym, że dzieci potrzebują naszej bliskości i naszego zainteresowania – dzięki nim czują się dobrze i bezpiecznie.

Edukacyjne gry i zabawy dla dzieci

Istnieje całe mnóstwo gier edukacyjnych. Sporo z nich na pewno mamy w domu, ale dawno do nich nie zaglądaliśmy. Warto je odkurzyć, jeśli sytuacja zmusza nas do dłuższego pozostania w domu. Różnego rodzaju gry planszowe to świetny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Możemy też układać puzzle, budować rozmaite konstrukcje z klocków, a także tworzyć… swoje własne gry!

Tutaj nie ogranicza nas nic poza wyobraźnią. Zaktywizujmy dziecko, pozwólmy mu czynnie uczestniczyć w wymyślaniu gry. Wspólnie ustalmy zasady. W ten sposób dajemy dziecku szansę na to, aby rozwijało swoją niezależność, pewność siebie, pomysłowość.

Czas dla siebie

Jak zostało nadmienione, aktywne, kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem jest niezmiernie ważne, ponieważ wpływa na jego prawidłowy rozwój zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej, społecznej. Każdy jednak musi mieć odrobinę czasu dla siebie, na odpoczynek, na nic nierobienie…

Dziecko musi umieć zająć się sobą choć przez chwilę i zorganizować zabawę we własnym zakresie. Uczmy je tego, ale tak, aby nie miało poczucia, że zostaje porzucone, że zostaje pozostawione samo sobie za karę. Istnieje wiele rozwijających aktywności, które dziecko może podejmować bez pomocy i obecności rodzica. Powinniśmy pomóc dziecku odkryć, co sprawia mu przyjemność i satysfakcję, a nie wymaga pomocy osób dorosłych.

Co z oglądaniem bajek lub grami na tablecie? Aktywności te są ostatnimi czasy mocno demonizowane. Dzieje się tak dlatego, że dzieci, z racji łatwości dostępu do urządzeń elektronicznych, korzystają z nich bez kontroli i umiaru. Pamiętajmy jednak o tym, że tak nie musi być. Możemy ustalić wspólnie z dzieckiem zasady grania i oglądania telewizji. Instytut Żywności i Żywienia w stworzonej przez siebie Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży zaleca, aby korzystanie z komputera oraz innych urządzeń elektronicznych nie przekraczało 2 godzin na dobę.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here