Zabawy dla dzieci

W jaki sposób najlepiej i najskuteczniej zachęcać dzieci do poznawania świata? Jak wyposażyć je w umiejętności, które okażą się kluczowe w ich późniejszym życiu? Oczywiście – przez zabawę! Zdajemy sobie sprawę, że w okresie izolacji Twoja pomysłowość, jeśli chodzi o wymyślanie coraz to nowych, ciekawych zajęć, mogła trochę się wyczerpać. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy więc 3 kreatywne zabawy dla dzieci, które nie pozwolą Wam się nudzić!

Tworzenie własnej gry planszowej

We wszystkie planszówki, które macie w domu, graliście już po tysiąc razy? Czas odwrócić rolę i wcielić się w… twórcę gry planszowej. Choć może brzmieć to jak skomplikowane zadanie, nie ma chyba drugiej takiej zabawy dla dzieci, która w równym stopniu rozwija wyobraźnię, umiejętności logiczno-analityczne, a także zdolności manualne.

Od czego zacząć? Najlepiej – od dobrego pomysłu. Zastanówcie się, na czym ma polegać Wasza gra, jaka będzie jej główna historia i z jakimi zadaniami będą się musieli zmierzyć gracze. Na tym etapie przyda się nieskrępowana niczym wyobraźnia – fantazjujcie więc do woli. Następnie pomyślcie o planszy: do przygotowania prostego prototypu dobrze sprawdzi się gruby karton i papier kolorowy czy farby plakatowe. Co najbardziej podoba nam się w tej zabawie? Z uwagi na kilka ważnych etapów pracy, którym trzeba poświęcić sporo uwagi, zajmuje ona całkiem dużo czasu i… naprawdę wciąga!

Rysunki inspirowane muzyką

Rysowanie to jedno z ulubionych zajęć kilkulatków – wystarczy im kawałek papieru i ołówek, by stworzyć małe arcydzieło. Czas spędzony na tworzeniu rysunków warto jednak dodatkowo urozmaicać i wprowadzać do takiej zabawy nowe elementy. Dobrym pomysłem okazuje się np. zachęcanie malucha do rysowania pod wpływem muzyki instrumentalnej.

Znajdź pogodny, ekspresyjny utwór bez słów i poproś dziecko, by wsłuchało się dokładnie w jego melodię. Niech narysuje, co tylko pod wpływem tej muzyki podsunie mu wyobraźnia – ludzi, zwierzęta, krajobrazy, abstrakcyjne wzory… To ćwiczenie nie tylko pomaga kształtować twórcze myślenie i wspierać rozwój grafomotoryki dziecka, ale też idealnie relaksuje i odstresowuje. Tobie też się spodoba!

Piankolina

Twoim dzieciom znudziły się plastelina i masa solna? Zróbcie wspólnie coś naprawdę ekstra – mięciutką w dotyku domową piankolinę. By ją wykonać, trzeba połączyć w dużym naczyniu (lub kuwecie) 1 kg mąki ziemniaczanej, opakowanie pianki do golenia oraz trochę płynu do mycia naczyń i… gotowe! Samo tworzenie takiej masy to mnóstwo dobrej zabawy – dla dzieci, ale i dla Ciebie. Z gotowej piankoliny możecie w domowym zaciszu lepić figurki czy formować babki, takie jak z piasku.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here