Stłuczenie kolana - pierwsza pomoc

Stłuczenie kolana to efekt urazu, do jakiego najczęściej dochodzi na skutek silnego uderzenia czy nieszczęśliwego upadku np.: na siłowni, podczas jazdy rolkach, rowerze czy gry w piłkę. Pierwsza pomoc przy stłuczeniach to schłodzenie obolałego miejsca i stosowanie maści, żeli i kremów o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i przeciwbólowych.

Stłuczenie to uszkodzenie miękkich tkanek i drobnych naczyń krwionośnych, bez przerywania ciągłości skóry, czego efektem są krwiaki i siniaki. Na kolanie pojawia się charakterystyczny obrzęk, który ogranicza lub całkowicie uniemożliwia swobodne poruszanie stawem kolanowym, czemu towarzyszą oczywiście nieprzyjemne dolegliwości bólowe.

Stłuczenie kolana – okład chłodzący

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, gdy dojdzie do stłuczenia kolana, jest schłodzenie obolałego miejsca. Sprawdza się do tego, np.: lód w sprayu, kostki lodu owinięte w kuchenną ściereczkę, żelowe plastry chłodzące, a w ostateczności nawet kawałek zamrożonego mięsa z zamrażarki. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, przez co zmniejsza się podskórne krwawienie, a także obrzęk skóry.

Stłuczenie kolana – maść na stłuczenia

W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów stłuczenia kolana, jak: ból, obrzęk a niekiedy zniekształcenie stawu, pomagają specjalne preparaty w postaci maści, kremów i żeli o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. Produkty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta (opisanymi na opakowaniu), czyli zwykle wystarczy wmasowywać krem lub żel w zmienione chorobowo miejsce, przynajmniej 2 razy na dobę. Preparaty na stłuczenia i obrzęki zawierają w sobie substancje czynne, np.: diklofenak dietyloamoniowy, octanowinian glinu, a także składniki pomocnicze, jak: glikol propylenowy, woda oczyszczona, alkohol oleinowy, wodorotlenek sodu, lewomentol czy karbomer.

Z kolei maść na siniaki, zawierającą wyciąg z arniki,  można stosować, kiedy opuchlizna i obrzęk kolana całkowicie znikną, w celu przyspieszenia gojenia. Arnika górska to roślina, która przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza siniaki, a dzięki zawartości flawonoidów – działa przeciwzapalnie.

Kiedy należy udać się do lekarza

Drobne stłuczenia kolana nie wymagają interwencji lekarza. Obolałe miejsce wystarczy schłodzić, a następnie pielęgnować maścią o właściwościach przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Jednak w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia okostnej lub stawów okołotkankowych wówczas staw kolanowy należy unieruchomić elastycznym bandażem bądź specjalną szyną i udać się do lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here