Siemię lniane

Czym jest siemię lniane? – To niewielkie, brązowe ziarenka lnu, cechujące się charakterystycznym połyskiem i płaskim kształtem. Jego właściwości znane były już w starożytności. W kuchni siemię lniane chętnie było stosowane również przez nasze babcie oraz prababcie. Czy dziś potrafimy doceniać jego właściwości na równi z naszymi przodkami?

Choć dziś siemię lniane przez wiele osób zdaje się być zapomniane, są i tacy, którzy nadal chętnie wykorzystują je do przygotowywania różnych potraw. Możliwości zastosowania ziaren lnu w kuchni jest naprawdę wiele. Można je dodawać do sałatek, sosów, zup, musli i deserów. Doskonale sprawdza się też jako dodatek do kanapek oraz do wypieku pieczywa. Z powodzeniem można spożywać je w postaci całych ziarenek albo zmielone. Zarówno jedną, jak i drugą formę znajdziemy na stronie https://sklepagnex.pl. A co przemawia za włączeniem ich do diety?

Bogate w błonnik

Korzyści ze spożywania siemienia lnianego jest całe mnóstwo. By się o tym przekonać, wystarczy poczytać więcej na temat składu tych małych ziarenek. Wiele osób, które stosują je w diecie, robi to z powodu leniwych jelit. Siemię lniane jako produkt bogaty w błonnik ma zbawienny wpływ na takie dolegliwości. Warto pamiętać, że znajdziemy w nim zarówno frakcje błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego w wodzie. Każda z tych frakcji ma ważne znaczenie dla naszego zdrowia. Błonnik nierozpuszczalny pomaga w oczyszczaniu jelit z masy kałowej, o czym powinny pamiętać osoby walczące z zaparciami. Natomiast druga frakcja po rozpuszczeniu w wodzie wytwarza kleik, który wyściela błonę śluzową przewodu pokarmowego, chroniąc ją tym samym przed działaniem kwasów żołądkowych.

Zawierają kwasy tłuszczowe

Innym ważnym powodem, dla którego warto spożywać siemię lniane, jest zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Okazuje się, że w świecie roślin jest to jedno z najbogatszych źródeł tych kwasów. W ich skład wchodzi między innymi bardzo cenny dla nas kwas alfa-linolenowy (ALA), który dla ludzkiego organizmu jest prekursorem ważnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasu eikozapentaenowego (EPA) oraz kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Warto pamiętać o tym, że siemię lniane ma korzystny stosunek kwasów omega-6 do kwasów omega-3 (0,3:1), dzięki czemu pomaga w utrzymaniu równowagi w organizmie pomiędzy tymi tłuszczami.

Witaminy, minerały i nie tylko

W skład siemienia lnianego wchodzą też ważne dla naszego zdrowia witaminy i minerały. Wśród tych pierwszych należy wymienić witaminę B1 i kwas foliowy, a także beta-karoten i gamma-tokeferol, który stanowi silny przeciwutleniacz. Ziarna lnu można również potraktować jako źródło minerałów takich jak magnez, fosfor, wapń, mangan, żelazo i cynk.

Na uwagę zasługuje również wysokiej jakości białko zawarte w lnie. Choć nie jest to białko kompletne (ograniczona zawartość lizyny), to zawiera odpowiednią proporcję innych, niezbędnych nam aminokwasów. Nie mniej jednak jeśli nasiona lnu będą łączone z produktami mlecznymi, wtedy będzie można uznać, że dostarczamy organizmowi pełnowartościowego białka.

Wśród polskiej żywności jest wiele produktów, które ze względu na wartościowy skład, można uznać za super żywność. Na pewno należy zaliczyć do niej siemię lniane i zachęcać do jego spożycia osoby, które do tej pory nie wiedziały, dlaczego warto to robić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here