Rozwój płodu

Rozwój płodu to wspaniały mechanizm, jaki tworzy się wraz z zakończeniem fazy embrionalnej, i kończy porodem. Po 24 tygodniu ciąży płód jest na tyle rozwinięty, iż w sytuacji wcześniejszego porodu jest niezwykle duże prawdopodobieństwo jego przeżycia poza organizmem matki.

Rozwój płodu

Rozwój płoduRozwój płodu przebiega podczas okresu fetalnego, jaki u ludzi rozpoczyna się w 11 tygodniu ciąży, trwa do jej 9 miesiąca oraz kończy się porodem. Podczas jego trwania płód przybiera na wadze oraz rośnie, i również kształtują się oraz rozwijają konkretne narządy. Pod koniec okresu płodowego waga dziecka sięga blisko 3,5 kg, i jego długość liczy zwykle 50 cm. Właściwy rozwój płodu sprawdza się przez systematyczne przeprowadzanie badań w trakcie ciąży.

Jak wyglądają ramy czasowe rozwoju płodu?

Okres ludzkiego rozwoju od czasu zapłodnienia do porodu określany jest okresem prenatalnym. Zaczyna się on od poczęcia do czasu implantacji, więc tzw. zagnieżdżenia zygoty w ścianie macicy. Czas tenże nazywa się mianem okresu zygoty, jaki trwa do blisko 3 tygodnia ciąży. Potem na okres prenatalny składają się rozwój zarodkowy oraz embrionalny człowieka. O płodzie mówi się od czasu zakończenia okresu zarodkowego, więc embrionalnego. Okres płodowy (fetalny) u ludzi zaczyna się w 11 tygodniu ciąży oraz trwa do czasu rozwiązania. Rozwój płodu przebiega niezwykle szybko oraz dzięki systematycznie przeprowadzanym badaniom możliwa jest analiza jego prawidłowości.

Rozwój płodu miesiąc po miesiącu

O odpowiednim rozwoju płodu ludzkiego mówi się, gdy dobrze przybiera na wadze oraz wzroście i ma miejsce tworzenie oraz rozwijanie danych narządów. Rozwój płodowy najprościej podzielić na konkretne trymestry oraz miesiące trwania ciąży. W związku z tym składają się na niego:

  • większa część ostatniego miesiąca pierwszego trymestru ciąży, tj. 11–13 tydzień 3 miesiąca ciąży;
  • cały drugi trymestr ciąży, tj. 4–6 miesiąc ciąży (14–26 tydzień ciąży);
  • cały trzeci trymestr ciąży, tj. 7–9 miesiąc ciąży (27 tydzień ciąży do rozwiązania).

Czas pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży zapewnia ulgę ciężarnej kobiecie w odczuwanych przez nią dolegliwościach. Na początku drugiego trymestru finalnie ukształtowane jest już łożysko, jakie pośredniczy pomiędzy dzieckiem i mamą – przez nie dostarczany jest tlen i substancje wzmacniające. Pod koniec drugiego trymestru dziecko mierzy już ok. 30 cm oraz może ważyć chociażby 900 g..

Do 40. tygodnia ciąży kształtują się u dziecka układy: oddechowy oraz nerwowy, rośnie także jego aktywność fizyczna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here