Przyczyny osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą dotykającą głównie osoby starsze i przez wiele lat nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichą złodziejką kości”. Często pierwszym sygnałem problemu jest złamanie będące skutkiem z pozoru niegroźnego upadku.

Objawy osteoporozy

Najczęstszym objawem osteoporozy jest pojawiający się nagle ostry ból pleców oraz klatki piersiowej. Może doskwierać nawet podczas wykonywania codziennych czynności czy lekkiego wysiłku. Choroba ogranicza ruchy kręgosłupa, a ból wzmaga się przy kaszlu czy kichaniu. Miejsce bólu jest łatwe do zlokalizowania i można to zrobić w dokładny sposób. Złamaniom często towarzyszy brak apetytu oraz wzdęcia brzucha, a spożywanie pokarmów daje uczucie pełności i nasila ból w miejscu złamania. Zmianie ulega sylwetka, następuje deformacja klatki piersiowej, która jest wynikiem kompresyjnych złamań przednich części wielu kręgów. Plecy chorego są zgarbione, zaokrąglone, dochodzi również do obniżenia wzrostu – dowiedz się więcej na: https://calperos.pl/o-osteoporozie

Przyczyny osteoporozy

Najczęstszym rodzajem osteoporozy jest osteoporoza pierwotna. Wynika ona z naturalnego procesu starzenia się organizmu i w konsekwencji osłabienia układu kostnego. Wraz z wiekiem spada gęstość kości, co prowadzi do podwyższonego ryzyka ich złamań. U kobiet proces ten rozpoczyna się szybciej, bo już po 40. roku życia, a u mężczyzn po 60. roku życia. Proces osłabienia kości nazywamy demineralizacją i możemy wyróżnić kilka czynników, które go przyspieszają:

  • Nałogi – alkohol i papierosy nie tylko osłabiają kości, ale też spowalniają proces ich regeneracji. Dym papierosowy stymuluje organizm do produkcji nadmiernej ilości dwóch białek, które są odpowiedzialne za procesy naturalnego rozkładu kości.
  • Brak ruchu – nieużywane mięśnie, po jakimś czasie przestają się rozwijać. To samo tyczy się kości. Siedzący tryb życia, w którym kości nie są narażone na ekspozycję, negatywnie wpływa na ich strukturę.
  • Zbyt mała ilość witaminy D – 90% masy kości u osób dorosłych stanowi wapń i fosfor. Do prawidłowej mineralizacji kości potrzebna jest odpowiednia podaż wapnia, fosforu, witaminy D oraz witaminy K. Proces mineralizacji jest uzależniony od ilości aktywnej formy witaminy D w organizmie, która bierze udział we wchłanianiu wapnia i fosforu z układu pokarmowego.
  • Niedobór wapnia – to najczęstsza przyczyna występowania osteoporozy. Niedobór wapnia wzmacnia naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej. Gdy zawartość związków wapnia w kościach maleje, spada masa kostna, co prowadzi do rozwoju osteoporozy. Kości stają się kruche i lekkie. Obniża się gęstość tkanki kostnej i jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

Najczęstszą przyczynę występowania osteoporozy, czyli niedobór wapnia, możemy wyeliminować stosując suplementację diety. Jednym z odpowiednich suplementów jest Calperos. Pomaga utrzymać wapń na odpowiednim poziomie, wzmacnia kości i zapobiega kolejnym złamaniom oraz powikłaniom mogącym wystąpić przy osteoporozie. O odpowiedni poziom wapnia w organizmie powinny zadbać szczególnie osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here