Płeć dziecka - kiedy?

Będąc w ciąży, na pewno targa nami wiele skrajnych emocji. Z jednej strony radość z posiadania upragnionego dziecka a z drugiej strach. Do obaw, z którymi zmagają się najczęściej kobiety w ciąży, jest strach o zdrowie maleństwa oraz swoje. Przyszła mama powinna bardzo o siebie dbać i regularnie odwiedzać lekarza.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Płeć dziecka - kiedy?W pierwszym trymestrze ciąży kobiety powinny już zacząć dbać o swoją skórę, aby zapobiec rozstępom. Przydarzają się one u około 60% kobiet w ciąży. Powoduje je gwałtowne rozciągnięcie naskórka na brzuchu, biodrach oraz piersiach, czyli w miejscach które powiększają się najbardziej. Przyjmują postać czerwonych kresek, które z czasem bledną. W tym czasie skórę należy odpowiednio nawilżać, aby pozostała elastyczna smarując narażone miejsca kremem lub np. masłem kakaowym. Nie zapominajmy również o przyjmowaniu kwasu foliowego w odpowiedniej dawce. Stymuluje on rozwój cewy nerwowej u dziecka, co jest bardzo istotne dla jego układu nerwowego. Jeśli przed ciążą uprawiałyśmy lekki sport, nie rezygnujmy z niego, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Dobra forma fizyczna jest w ciąży bardzo ważna. W tym trymestrze kształtują się główne narządy i układy u dziecka.

Po tym okresie następuje moment, kiedy kobiety wyraźnie się zaokrąglają i pojawia się kłopot z garderobą. W obecnych czasach na rynku pojawiło się wiele firm produkujących odzież ciążową. Warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy na najbliższe miesiące. Jeśli borykałyśmy się z nudnościami, sennością i wymiotami, w tym trymestrze powinny one zniknąć.

Przy odrobinie szczęścia poznamy również płeć dziecka – kiedy i w jaki sposób możemy to sprawdzić?

Doświadczony ginekolog zrobi nam usg, które powinno już wykazać czy będziemy miały córeczkę czy synka. W większości przypadków płeć dziecka jest znana ok. 16 tygodnia ciąży. Często zdarza się tak, że maluszek nie chce się obrócić i płeć poznajemy przed samymi narodzinami.

W trzecim trymestrze zaczynają się przygotowania do porodu. Maluszek nadal rośnie i jest już w pełni przygotowany na przyjście na świat. Dziecko jeszcze doskonali drogi oddechowe, układ nerwowy oraz ćwiczy się ruchowo i słuchowo. Badania udowodniły, że głos matki działa na dziecko kojąco i obniża jego tętno. W wolnych chwilach mówmy do niego jak najczęściej. W ostatnich tygodniach dziecko przyjmuje najlepszą pozycję do porodu czyli główką w dół. W tym okresie musimy odpoczywać, przed nami duży wysiłek. Warto również mieć już spakowaną torbę do szpitala. Pomimo wyznaczonego terminu, zdarza się, że dzieci rodzą się wcześniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here