objawy poronienia

Nie każda ciąża przebiega tak, jak życzyłaby sobie tego przyszła matka. Niektóre kończą się zbyt wcześnie – jeśli nastąpiło to jeszcze przed 22. tygodniem, wówczas oznacza to, że doszło do poronienia. Jak pokazują różne badania, nawet co piąta ciąża kończy się samoistnie. Często poronienie takie następuje w bardzo wczesnych fazach – czasem w dosłownie pierwszych tygodniach. W wielu przypadkach jest to tak szybkie, że kobieta nie zorientowała się nawet, że była w ciąży. Czasem dowiaduje się o tym przypadkiem, choć zwykle nawet nie jest świadoma tego faktu.

Objawy poronienia

objawy poronieniaObjawy poronienia następują najczęściej wtedy, gdy płód wykazuje różnego typu zaburzenia w swym rozwoju. Czasem badania profilaktyczne i stała kontrola lekarska może zapobiec utracie ciąży, jednak bardzo często ani specjaliści, ani przyszła matka nie mają wpływu na ten fakt. Warto dodać, że poronienie może być również wynikiem silnego urazu, wstrząsu, stresu czy choroby. Jakie są więc objawy poronienia? Pacjentka może odczuwać silny ból w obrębie krzyża i podbrzusza, a do tego krwawić. Plamienia z dróg rodnych to jeden z częstszych symptomów utraty ciąży. Każda tego typu obserwacja powinna zakończyć się więc wizytą u lekarza. Warto pamiętać, że nie każde krwawienie automatycznie oznacza poronienie.

Zastanawiając się nad tym, jakie są objawy poronienia, warto wyróżnić dwa rodzaje ze względu na czas wystąpienia. Poronienie wczesne, o którym wspomniane było wyżej, następuje w pierwszym trymestrze – jest to więc okres do maksymalnie dwunastego tygodnia ciąży. Wiele kobiet zauważa wówczas wydalanie skrzepów krwi. Charakterystyczny jest też ostry ból podbrzusza, który może trwać nawet kilka dni. Do wydalenia płodu może dojść także w kolejnych miesiącach, w wyniku późnego poronienia. Sytuacja taka bywa spowodowana zaburzeniami w obrębie łożyska kobiety, mogącego np. zbyt szybko ulec oddzieleniu się od macicy. Objawy poronienia w drugim trymestrze to plamienie, które może mieć kolor różu lub brązu. Niekiedy następuje także silny ból. Dochodzi również do skurczów. Obumarły płód zostaje wydalony po pęknięciu pęcherza owodniowego, z którego wydostaje się płyn. Wymienione objawy poronienia zwiastują rozwarcie szyjki macicy i wydalenie dziecka, a w dalszej fazie także łożyska.

Wszystkie objawy poronienia to znak, by sprawę skonsultować ze specjalistą. Zdarza się, ze podobne symptomy nie oznaczają jeszcze najgorszego. Interwencja lekarza może uratować ciążę, dlatego nie warto z tym zwlekać.

Czy można uniknąć poronienia?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie czy poronienia można uniknąć, musimy najpierw pochylić się nad przyczynami takiego zjawiska. Czym właściwie może być wywołane poronienie? Wcześniej wspomnieliśmy o urazie, wstrząsie, chorobie lub stresie jako możliwych czynnikach, które mogą skutkować poronieniem. Oczywiście to nie wyczerpuje złożoności problematyki. Do poronienia bowiem mogą się również przyczynić różnego rodzaju zmiany hormonalne lub nieprawidłowości z zakresu genetyki płodu. Zagrożeniem dla płodu może być również infekcja wirusowa. Dlatego tak istotne jest, aby przyszła matka wręcz pedantycznie dbała o swoje zdrowie. Także ciężki wysiłek fizyczny może w znacznym stopniu zaszkodzić zarodkowi. Naturalnie warto również wspomnieć o nieodpowiedniej diecie, oraz spożywaniu alkoholu i paleniu tytoniu. Wówczas ryzyko poronienia wzrasta kolosalnie.

objawy poronieniaJakie więc kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia poronienia? Przede wszystkim musisz zrezygnować ze swoich nałogów. Po pierwsze – w odstawkę idzie alkohol, który stanowi kolosalne zagrożenie dla rozwoju płodu i może przyczynić się do poronienia. Dziecko matki spożywającej podczas ciąży alkohol, rodzą się słabe i maja małe rozmiary. Często zdarza się, że rodzą się jako wcześniaki. Naturalnie kobieta w ciąży powinna również zaprzestać palenia papierosów. Jeśli tego nie zrobisz, to jeśli nie dojdzie do poronienia, to z pewnością zafundujesz swojemu dziecku choroby układu oddechowego. Kobiety w ciąży muszą również unikać sytuacji, w których staną się biernymi palaczami. To również może w znacznym stopniu zaszkodzić rozwojowi płodu. Naturalnie nie mam mowy również o jakichkolwiek narkotykach. Jeśli do tej pory zdarzało ci się brać narkotyki, w czasie ciąży musisz z nich całkowicie zrezygnować. Oczywiście kawoszki muszą również ograniczyć spożywanie kofeiny.

Oczywiście kobieta w ciąży powinna również się nie przesilać. Wysiłek fizyczny jest absolutnie niewskazany. Mowa tutaj oczywiście o dźwiganiu ciężarów i intensywnym uprawianiu sportu. Ewentualnie można sobie pozwolić na delikatną gimnastykę i rekreacyjne pływanie. Zbyt duże fizyczne obciążenie dla organizmu, również niekorzystnie odbije się na rozwoju płodu i może być przyczyną poronienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here