Objawy owulacji

Mimo że owulacja dotyczy każdej z nas, to nie wszystkie kobiety zdają sobie sprawę, jak organizm daje znać, że to już. Owulacja jest jednym z procesów zachodzących w cyklu miesiączkowym i występuje raz w każdym z nich. Polega ona na uwolnieniu komórek jajowych. Podczas owulacji właśnie jesteśmy najbardziej płodne, dlatego warto wiedzieć, kiedy przechodzimy właśnie przez tę część cyklu.

Jakie są objawy owulacji?

Objawy owulacjiPierwszym i w zasadzie najbardziej zauważalnym objawem owulacji jest zmiana konsystencji śluzu. Śluz staje się rzadki, ciągnący i przeźroczysty. Dlatego warto obserwować wydzieliny pochwy przez cały okres cyklu, aby móc stwierdzić, kiedy zmienia się on na ten typowo owulacyjny. Drugim objawem owulacji jest podwyższona temperatura ciała. Zwykle podnosi się ona o parę kresek, także nie czujemy się wtedy jak podczas gorączki czy przeziębienia, ale jesteśmy cieplejsze niż zwykle. Czasem również zdarza się, że kobiety podczas owulacji lekko plamią. Wtedy w śluzie zauważalne są nitki krwi. Takie plamienie może trwać około 4 dni. Innym objawem jest tkliwość piersi, a także niektóre kobiety w tym okresie odczuwają wyraźnie wyższe libido.
Czasem również podczas owulacji występują zmiany trądzikowe.

Czy jest alternatywny sposób rozpoznania owulacji niż obserwacja organizmu?

Tak, jest jeden sposób, mianowicie jest nim test owulacyjny. Taki tekst można kupić w aptece, ale w niektórych z drogerii również można z powodzeniem go zdobyć. Aby prawidłowo zbadać testem etap owulacji należy dokładnie zapoznać się z ulotką oraz zastosować do zaleceń w nich zawartych.

W jaki sposób nauczyć się odczytywać objawy owulacji?

Są dwie szkoły. Jedna mówi o regularnym mierzeniu temperatury ciała i notowania wyników. Wówczas należy mierzyć codziennie temperaturę o tej samej godzinie, w tym samym miejscu ciała (np. pod pachą). Najlepiej wykonywać tę czynność jeszcze przed wstaniem z łóżka. Po mierzeniu temperatury przez cały miesiąc należy usiąść do wyników. Temperatura ogólnie powinna wynosić ok. 36,6 stopni Celsjusza, parę dni przed owulacją okaże się ona niższa, a bezpośrednio po owulacji będzie ona znacznie wyższa. Dzięki takiemu miesięcznemu kontrolowaniu temperatury będziemy wiedziały, w którym momencie cyklu występuje u nas owulacja. Warto przeprowadzić taką kontrolę temperatury przez okres 3 cykli, aby mieć większą pewność co do stwierdzenia momentu owulacji.

Drugim sposobem rozpoznawania owulacji jest właśnie obserwacja śluzu codziennie. Polega ona na tym, aby nauczyć się rozróżniać śluz w zależności od momentu cyklu. Należy po prostu obserwować i zapamiętywać jaki śluz mamy w którym momencie, aby w końcu bez zastanawiania się wiedzieć, że to jest właśnie moment owulacji. Na to niestety nie ma złotego sposobu, należy po prostu poznać swój organizm.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here