Nużeniec oka

Nużeniec to pasożyt, występujący na powierzchni skóry w bezpośredniej okolicy oczu. Niestety, ale jego występowanie jest trudne do całkowitego wyeliminowania, dlatego w populacji często pojawiają się przypadki jego rozpoznania. Nużeniec jest roztoczem, które po dostaniu się do osłabionego organizmu, może doprowadzić do rozwoju stanu chorobowego, nazywanego nużycą. Poniżej rozwijamy ten temat oraz udzielamy porad związanych z diagnozą obecności nużeńców, leczeniem oraz przeciwdziałaniem ich nawrotowi. Dowiesz się do jakich konsekwencji zdrowotnych może doprowadzić obecność nużeńca oraz jakie symptomy mogą informować o jego obecności. 

Przyczyny i objawy występowania nużeńców 

Nużeniec oka jest rozpowszechniony na całym świecie. Pasożytuje przede wszystkim w obszarze gruczołów Meiboma (powiekowych), torebek włosowych oraz gruczołów łojowych. Odżywia się łojem produkowanym przez ludzką skórę, przesączem osocza krwi, wydzielinami uwalnianymi przez gruczoły łojowe oraz rogowaciejącymi komórkami nabłonka. Za dnia, nużeńce wgryzają się w głąb skóry, w której bytują. Często, są to meszki włosowe. Nocą wychodzą na aktywny żer. Nużeńce są stosunkowo małe (mniej niż 0,5 mm długości) oraz niewidoczne gołym okiem. Są przezroczyste, lub lekko żółtego koloru. 

Aktywność nużeńca można rozpoznać na różnym etapie jego życia. Początkowo, może wywołać symptomy w okolicy oczu i skóry, irytujące oraz drażniące tkanki oka. Z czasem, gdy dojdzie do rozwoju nużycy, paleta objawów może się rozwinąć. Wówczas, pojawiają się charakterystyczne, ropiejące krosty, wykwitają na powierzchni skóry w okolicy oka. 

Objawy i rozpoznawanie wystąpienia nużeńców 

Do zarażenia nużeńcem dochodzi najczęściej na skutek wspólnego użytkowania różnych przedmiotów osobistych – pościeli, odzieży, kosmetyków (szczególnie tych do oczu i cery). Ponieważ pasożyt ten bytuje na co dzień we wnętrzu mieszków włosowych, jego rozpoznanie wymaga zastosowania specjalistycznej aparatury. W tym celu przeprowadza badania okulistyczne, które pomogą ustalić miejsce ulokowania oraz zakres występowania pasożytów. 

Ponieważ nużeńce najczęściej pasożytują we wnętrzu skóry, podstawowym symptomem, jaki wywołują, jest intensywne i uporczywe swędzenie. Mogą także doprowadzić do rozwoju bardziej intensywnych stanów chorobowych – przewlekłego zapalenia powiek lub spojówek. Dlatego nie należy lekceważyć symptomów wystąpienia nużeńców i od razu udać się po specjalistyczna pomoc. 

Oprócz uczucia świądu, do standardowych objawów należą również pieczenie, irytujące łaskotanie, nadmiernie wysuszona powierzchnia oka lub też nadmierne łzawienie. Z czasem może także dojść do zaczerwienienia lub opuchnięcia tkanek oka oraz skóry. Również stan rzęs może informować o obecności nużeńca. Włoski pozbawione koloru, łamliwe, szybko wypadają – to najprawdopodobniej symptom obecności pasożytów. 

Warto przy tym podkreślić, że diagnoza obecności nużeńca jest stosunkowo łatwa do wykonania i nie zajmuje wiele czasu. Samo badanie przebiega szybko, a 15 minut po jego ukończeniu możesz już uzyskać stuprocentową diagnozę.

Niestety, ale na zakażenie nużeńcem narażone są przede wszystkim osoby starsze, których układ odpornościowy działa na osłabionym poziomie. Rzadziej, dochodzi do zarażenia w przypadku osób w średnim wieku lub młodszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here