miesiączka w ciąży

Dla wielu młodych kobiet okres jest czymś, na co czekają każdego miesiąca. Jest wyznacznikiem, że nie nastąpiło zapłodnienie i na pewno nie są w ciąży. Jednak niekiedy możemy usłyszeć bądź przeczytać, że dziewczyna do któregoś miesiąca nie wiedziała, że jest w ciąży, bo normalnie miesiączkowała i nic na to nie wskazywało. Możemy zatem zadawać sobie pytanie: czy miesiączka w ciąży może faktycznie występować, nie tylko w pierwszych tygodniach, ale nawet w pierwszych miesiącach?

Miesiączka w ciąży

miesiączka w ciążyBrak okresu i inne objawy świadczące o ciąży wydają się być oczywistą sprawą, że owa ciąża naprawdę jest. Zanik miesiączki jest powszechnie uznawany za główny objaw świadczący o ciąży. Jednak istnieją sytuację, gdy kobieta jest w ciąży i w czasie, w którym miała dostać okres, występuje u niej krwawienie, które uznaje za ową miesiączkę, a tak naprawdę ono nim nie jest. Krwawienie występujące u niektórych kobiet w początkowym okresie ciąży, które ona uważa za miesiączkę, może być spowodowane wieloma przyczynami. Krwawienie może się pojawić z powodu niedoboru progesteronu, ciąży pozamacicznej, nieprawidłowego zagnieżdżenia się jajeczka płodowego, obumarcia zarodka czy też wad jaja płodowego i patologii w obrębie szyjki macicy.

Gdy jajeczko zagnieżdża się w macicy, u wielu kobiet w tym czasie mogą występować plamienia lub nawet mogą to być krwawienia, które nazywa się krwawieniem implantacyjnym. W drugiej połowie cyklu, w którym właśnie doszło do zapłodnienia, jajeczko płodowe zagnieżdża się w ściance macicy. Ten moment czasem przypomina miesiączkę, gdyż krwawienie może bywać dość obfite, jednak częściej przybiera postać plamienia. Przez kobiety, które mają krótkie cykle miesiączkowe bądź miesiączkują nieregularnie takowe krwawienie mogą traktować jako normalny okres. Kolejną przyczyną krwawienia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży jest termin, w którym powinien pojawiać się okres w momencie, gdyby nie doszło do poczęcia. Są to zazwyczaj słabsze od normalnej miesiączki plamienia. Podczas tych dni może wystąpić delikatny ból w okolicach podbrzusza, zazwyczaj niemający wpływu na samą ciążę.

Inne przyczyny krwawienia

Występowanie krwawień w ciąży może być również oznaką chorób. Może to być choroba szyjki macicy bądź wyraźne zmiany chorobowe w pochwie takie jak: nadżerka, żylaki czy polipy. W krwi o kolorze czerwonym zauważalne są skrzepy. Zmiany hormonalne to kolejna z przyczyn występowania krwawień podczas ciąży. Za zagnieżdżenie się jajeczka i utrzymanie ciąży odpowiada hormon, który nazywa się progesteron. Początki ciąży to dla kobiecego organizmu szaleńcza burza hormonalna, a brak progesteronu może doprowadzić nawet do poronienia. Krwawienia podczas ciąży, które występują z powodu braku progesteronu są koloru jasnoczerwonego i bywają zarówno bardzo obfite jak i mają postać skąpego plamienia.

Gdy w trakcie ciąży występuję ostry i kłujący ból, głównie z jednej strony podbrzusza, może to oznaczać, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną, czyli taką, w której zarodek zagnieżdża się w jajowodzie, a nie w macicy. Krwawienia występują nawet w kolorze brunatnym, którym mogą towarzyszyć omdlenia. Ciąża pozamaciczna wymaga szybkiej interwencji lekarza, gdyż jest bardzo niebezpieczna dla kobiety, zagrażając jej życiu.

Krwawisz w czasie ciąży? Idź do specjalisty!

miesiączka w ciążyKolejną przyczyną jest poronienie. Początki poronienia mogą przypominać okres. Krwawienie jest bardziej obfite niż normalna miesiączka, z bólami i uciskami podbrzusza, bólem w dolnym odcinku kręgosłupa oraz skurczami macicy. Trwa minimum trzy dni. Tak naprawdę nigdy nie możemy być pewne jaki jest powód występowania krwawienia podczas ciąży, dlatego z każdym krwawieniem niezwłocznie powinnyśmy udać się do lekarza na konsultację ginekologiczną, aby w czas można było zainterweniować, wykonując odpowiednie badania czy włączając odpowiednie leki.
Zatem, co powinno nas zaniepokoić podczas ciąży:

  • duże ilości ciemnobrązowej gęstej krwi, która zawiera także skrzepy tkanki,- ostre bóle podbrzusza,
  •  bóle w dolnej części pleców,
  •  duża intensywność i obfitość krwawienia,
  • nudności i wymioty.

Podsumowując drogie kobietki – każde krwawienie występujące w czasie trwania ciąży, powinno w nas wzbudzić zaniepokojenie, które wymaga konsultacji lekarskiej. Często bywa tak, że nie jest ono groźne ani dla dziecka, ani dla matki, jednakże musi to ustalić lekarz znajdując przyczynę i wykluczając wszelkie nieprawidłowości. Czasem może być niezbędne wprowadzenie leków, które pomogą w donoszeniu ciąży i urodzeniu się zdrowego dziecka. U kobiet, które nie stosują antykoncepcji, a prowadzą współżycie płciowe, wystąpienie miesiączki nietypowej, powinno zostać zbadane przez lekarza, który może wykluczyć ciążę, także ciążę pozamaciczną, która nierozpoznana w odpowiednim czasie może być dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia kobiety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here