Miesiączka po porodzie

Ciąża, poród oraz karmienie piersią zmieniają ciało i organizm kobiety. Pojawienie się na świecie dziecka to wyjątkowe wydarzenie. Czas kiedy noworodek oswaja się z członkami rodziny jest niepowtarzalny. Dla kobiety to czas wielkich przemian. Jest to moment, kiedy radosne chwile mieszają się ze stresem i lękiem. Wiele pytań wywołuje temat karmienia piersią. Niezależnie od tego czy kobieta karmi naturalnie czy mlekiem modyfikowanym ma mnóstwo obaw, dotyczących rozwoju jej dziecka i jak to, co ono je wpłynie na jego młody organizm.

Wyczekujemy też z niecierpliwością pierwszej miesiączki. Jeśli karmimy piersią wydzielanie się prolaktyny może sprawić, że pierwsza miesiączka pojawi się rok lub nawet dwa lata po porodzie. Nie ma w tych rozbieżnościach nic niepokojącego. Zdarza się też oczywiście, że miesiączka pojawia się zaraz po połogu, jest tak szczególnie w przypadku kobiet, które karmią swoje maleństwo mlekiem modyfikowanym. W ich orgazmach nie dochodzi do większej produkcji prolaktyny, dlatego owulacja i miesiączka pojawiają się szybko. W przypadku mam karmiących piersią nie ma żadnych reguł. Z tego powodu nie należy traktować karmienia piersią jako metody antykoncepcyjnej.

Miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzieMiesiączka po porodzie może się różnić od tej jaką miałyśmy przed zajściem w ciążę. Dzieje się tak z wielu powodów. Kobiece narządy w tym macica zmieniają się, stąd te różnice. Wiele kobiet jednak zauważyło u siebie mniej bolesne miesiączki po porodzie niż przed nim. Wcześniej mogły mieć silne bóle głowy, bóle jajników i ogólnie bóle brzucha, natomiast po pojawieniu się dziecka sytuacja się odwróciła i miesiączki stają się bardziej znośne. Na pewno nie poznamy do końca medycznych powodów takich zmian w odczuwaniu bólów miesiączkowych, jednak opinie kobiet w tym temacie są zbieżne. Jest to też dowód na to, że organizm kobiecy jest niezwykły, ma moc regeneracji.

W obawie przed kolejną ciążą, wiele kobiet zaczyna stosować antykoncepcję hormonalną. Pigułki, wkładki wewnątrzmaciczne i inne hormonalne metody, hamujące owulację również mają wpływ na przebieg miesiączki. Warto wspomnieć w tym miejscu, że każda nieprawidłowość i sytuacja, która budzi w nas lęk powinna być konsultowana z lekarzem. Nie należy lekceważyć bólów. Nieregularne krwawienia, cykle trwające zbyt krótko lub nienaturalnie długo powinny być konsultowane z lekarzem ginekologiem, ponieważ mogą być przyczyną schorzeń, które wcześnie wykryte, mogą dać szanse na uniknięcie poważnej choroby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here