Lipofilling twarzy – skuteczna metoda na odmłodzenie swojego wyglądu

Problemy związane ze skórą twarzy to przeważnie zmarszczki, a także przebarwienia skórne, zanik tkanki tłuszczowej, utrata elastyczności skóry i zmniejszanie się jej nawilżenia. Jednak osoby, które chciałyby cofnąć efekty ciągle upływającego czasu, mają do dyspozycji zabieg, jakim jest lipofilling twarzy, który dostępny jest m.in. w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy oraz Częstochowie. Lipofilling twarzy to nic innego, jak przeszczepienie pacjentowi jego własnej tkanki tłuszczowej. Taka tkanka pobierana jest z okolicy brzucha, ud albo lędźwi, a następnie jest odpowiednio przygotowywana i stosowana do wypełnienia zmarszczek, ale też poprawy jędrności skóry twarzy.

Zdrowy i młody wygląd twarzy, czyli najważniejsze efekty zabiegu

Najpierw warto zwrócić uwagę na wskazania do zabiegu, czyli:

 • występowanie różnych zmarszczek w obrębie twarzy;
 • pogłębione bruzdy nosowo-wargowe;
 • zmniejszanie się jędrności skóry;
 • spadek nawilżenia skóry twarzy;
 • zanik tkanki tłuszczowej, np. w obrębie policzków;
 • asymetria pomiędzy niektórymi częściami twarzy.

Najważniejsze efekty lipofillingu twarzy to spłycone zmarszczki, ale zabieg ten pozwala również na skorygowanie owalu twarzy, a poprzez to policzki stają się bardziej jędrne i to sprawia, że bruzdy nosowo-wargowe są mniej widoczne. Poza tym twarz zyskuje pełniejszy oraz młodzieńczy wygląd. Do tego dochodzi do poprawy jakości oraz gęstości skóry, a to wszystko dzięki odpowiedniemu nawilżeniu, który również zyskuje skóra twarzy po zabiegu. Pierwsze efekty widoczne są najczęściej po upływie dwóch dni. Ostateczny rezultat jest widoczny już po około 2-3 miesiącach.

Jak wygląda zabieg lipofillingu twarzy?

Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej rozpoczyna się od znieczulenia tkanek. Zabieg można podzielić na dwa etapy:

 • I etap – polega na pobraniu od danej osoby materiału do przeszczepu;
 • II etap – polega na przeniesieniu otrzymanego preparatu do tkanek biorczych.

Tkanka tłuszczowa, która ma służyć do przeszczepu, pobierana jest od pacjenta w wyniku liposukcji, czyli odsysania tłuszczu. Materiał można pobrać różnymi technikami liposukcji, np. liposukcją wodną, ale bardzo ważne znaczenie ma tutaj to, aby nie doprowadzić do uszkodzenia komórek tkanki tłuszczowej. Można go pobrać z różnych części ciała, np. ud albo brzucha. Tłuszcz, który zostanie pobrany, nie może być przeszczepiony od razu, ponieważ trzeba go poddać odpowiednim obróbkom, np. wirowaniu. Takie wirowanie powoduje, że powstaje preparat, który zawiera nie tylko komórki tkanki tłuszczowej, lecz także komórki macierzyste.

Natomiast w czasie drugiego etapu dochodzi do transferu pozyskanego materiału w okolice twarzy. Materiał ten wprowadzany jest do tkanek za pomocą iniekcji, a do tego wykorzystuje się niewielkie kaniule. Czas trwania zabiegu wynosi zazwyczaj 1-2 godziny i po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Jeśli chodzi o rekonwalescencję po lipofillingu, to zajmuje ona zazwyczaj kilka dni. W pierwszych dniach po zabiegu twarz może być nieco obrzęknięta i mogą się na niej pojawić zasinienia. Jednak samoistnie ustępują po maksymalnie 7-10 dniach.

Niestety, zabieg lipofillingu twarzy nie może zostać przeprowadzony u każdego, a szczególnie u osób bardzo szczupłych, gdyż u nich może nie być skąd pobrać tkanki tłuszczowej. Do innych przeciwwskazań zalicza się:

 • aktywne procesy zapalne w pobliżu twarzy;
 • nieprawidłowe krzepnięcie krwi, które może być związane ze stosowaniem leków przeciwkrzepliwych oraz występowaniem chorób hematologicznych;
 • choroby nowotworowe;
 • ciążę oraz okres karmienia piersią;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • występowanie przewlekłych schorzeń o nieunormowanym przebiegu, np. cukrzyca albo choroba wieńcowa serca.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here