książeczki dziecięce - jakie kupić dla swojego malucha?

Książki dla dzieci, zawsze powinniśmy dopasowywać do wieku, płci i preferencji malucha. Regularne czytanie ćwiczy wyobraźnię dziecka, pobudza jego spostrzegawczość oraz kształtuje prawidłową hierarchię wartości. Jakie książki są odpowiednie dla dziecka?

Wiek dziecka, a rodzaj książki

0+ – dla takich maluchów polecane są bardzie książko-zabawki. Wykonane są wtedy z miękkich materiałów, o różnych kształtach. Takie książeczki czasami nawet są w stanie zastąpić poduszkę w łóżeczku dziecięcym. Ten rodzaj książek, pozbawiony jest tekstu, za to ma wiele kolorowych obrazków. Głównym celem takiej zabawko-książki jest oswojenie dziecka z kształtem i wyglądem książki. Podczas wyboru tego typu zabawki, zwróćmy uwagę na to czy dana rzecz ma wszystkie niezbędne atesty. Taka książka musi być bezpieczna dla malucha, jak każda inna zabawka.

2 – 3 lata, to idealny wiek, żeby nasza pociecha zaprzyjaźniła się z książką. Jeżeli chcemy kupić maluchowi książkę, kupmy taką która ma grube kartki z tektury oraz zaokrąglone krawędzie. Książka dla dziecka w takim wieku powinna być wytrzymała, ponieważ maluchy uwielbiają szarpać i potrząsać niektórymi rzeczami. Jeżeli chodzi o tekst, to w takiej książce nie znajdziemy go zbyt wiele.

Książki dla dzieci - czym się różnią od siebie?

4-5 lat, dzieci chodzące do przedszkola uwielbiają książki o zwierzątkach. Lubią również książki, w których historie są o rówieśnikach. Taka książka uczy dziecko jak postępować w danej sytuacji. Właśnie na tym etapie pojawiają się pierwsze dziecięce zainteresowania i preferencje.

6-7 lat, dzieci w tym wieku zaczynają już samodzielnie czytać. Istotne żeby na tym etapie życia, wybrane książki były dopasowane do potrzeb małego czytelnika. Szukajmy książek, które napisane są czcionką, która nie jest zbytnio zagęszczona, mają proste zdania oraz posiadają ciekawe ilustracje. Treść książki powinna być ciekawa dla dziecka.

8+, w przypadku starszych dzieci, one mają już swoje własne preferencje i zazwyczaj same decydują o wyborze książki.

Przeczytaj też: http://www.witalnamama.pl/ksiazeczki-edukacyjne-dla-dzieci-jakie-wybrac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here