Jak zdjąć soczewkę

Zdejmowanie soczewek kontaktowych może wydawać się trudne. Jak wiadomo, ćwiczenie czyni mistrza i z biegiem czasu, gdy nabierzemy wprawy, czynność ta staje się banalnie prosta. Doświadczeni użytkownicy szkieł kontaktowych poświęcają na ich zdjęcie zaledwie krótką chwilę, ale nawet oni powinni przestrzegać kilu prostych zasad. W dzisiejszym artykule dowiemy się jak ściągać soczewki i na co należy zwrócić uwagę, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Krok pierwszy: odpowiednie przygotowanie to podstawa

Przed przystąpieniem do działania dokładnie umyj i osusz ręce. Staranne oczyszczenie rąk pozwoli uniknąć infekcji, natomiast wilgotne dłonie mogłyby spowodować wyślizgnięcie się soczewki. Gdy ręce są już czyste, stań przed dobrze oświetlonym lustrem, a przed sobą umieść uprzednio przygotowany, zdezynfekowany i wypełniony świeżym płynem pojemniczek.

Krok drugi: przystępujemy do zdejmowania soczewek kontaktowych

Na tym etapie najlepiej jest postępować według schematu i zawsze zaczynać od zdejmowania tej samej np. prawej soczewki. Taki nawyk pomoże uniknąć pomyłek związanych z odkładaniem szkieł do niewłaściwego pojemnika. Na początku mrugnij kilka razy, w ten sposób nawilżysz soczewkę. Następnie skieruj wzrok do góry i środkowym palcem delikatnie przytrzymaj dolną powiekę. Przybliż powoli wskazujący palec do oka i gdy poczujesz krawędź soczewki, zsuń ją delikatnie w dół na białą część gałki ocznej. Później używając kciuka i palca wskazującego, możesz ją wyjąć. W dalszej kolejności czynności te należy powtórzyć, zdejmując soczewkę z drugiego oka. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek

Krok trzeci: co zrobić z wyjętą soczewką

Jeśli używasz soczewek jednorazowych, po zdjęciu należy je wyrzucić. Natomiast jeśli stosujesz dwutygodniowe lub miesięczne soczewki np. Acuvue, należy je dokładnie wyczyścić, a następnie odłożyć do wypełnionego świeżym płynem pojemniczka. Szkła kontaktowe wielokrotnego użytku można czyścić stosując wyłącznie przeznaczone do tego celu preparaty, nigdy nie należy używać do tego wody z kranu. Płyny te zazwyczaj dobierane są przez specjalistę, ponieważ ważne jest, by były kompatybilne z rodzajem używanych przez nas soczewek. Niezależnie od tego, czy stosujemy płyny oksydacyjne, czy też wielofunkcyjne, czyszczenie należy wykonywać zgodnie z dołączoną do nich instrukcją postępowania.

Jak widać, zdejmowanie soczewek nie jest specjalnie skomplikowane, a gdy nabierzesz wprawy, będzie trwało tylko krótką chwilę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here