Jak zacząć medytować

Medytacja to doskonały sposób na przywrócenie równowagi wewnętrznej. Zwolenniczka tej metody radzenia sobie ze stresem, Agnieszka Maciąg, twierdzi, że medytacja to także świetna technika zwiększająca naszą kreatywność, pewność siebie, wewnętrzną siłę oraz pogłębiająca intuicję. Podpowiadam, jak medytować, żeby doświadczyć tych korzyści.

Medytacja dla początkujących, czyli jak medytować, kiedy nigdy wcześniej tego nie robiliśmy

Medytacja dla początkujących polega przede wszystkim na opanowaniu techniki odpuszczania lęków i obaw, pozbywaniu się natrętnych, dręczących nas myśli.

Jak medytować, by osiągnąć ten cel? Ważne, by nie robić niczego na siłę. Pozbywanie się niepokojących nas myśli nie polega na powstrzymywaniu się od myślenia. To się nie uda, a próby „niemyślenia” dodatkowo nas zestresują. Zamiast tego pozwólmy myślom spokojnie płynąć. Nie zatrzymujmy w umyśle żadnej z nich. Nie skupiajmy na niej uwagi. Skupmy się na kojących dźwiękach i widokach.

Medytacja dla początkujących to metoda małych kroków. Zaczynamy od kilku minut, następnie wydłużamy ten czas. Nie znaczy to jednak, że na medytację mamy poświęcać docelowo długie godziny. Tak naprawdę to, jak długo medytujemy, zależy od nas, od naszych potrzeb.

Medytację ułatwia spokojna muzyka, a także widok naturalnej zieleni i wody. Jeśli mamy taką możliwość, medytujmy na świeżym powietrzu. Medytacja dla początkujących może być dodatkiem do codziennego spaceru.

Jak medytować – w grupie czy samemu?

Niektóre ośrodki oferują medytację w grupie, pod okiem instruktora. Jeśli chcemy zobaczyć, jak to działa, zapiszmy się na takie zajęcia. Nie każdemu jednak będzie odpowiadało medytowanie w gronie innych osób. Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, a nie chcemy zapisywać się na kurs medytacji, poczytajmy rozsądne poradniki lub obejrzyjmy filmik online. Z pewnością wybierzemy dla siebie coś, co sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Możemy pomóc sobie w medytacji, na przykład patrząc na płomień świecy. Innym pomaga szum wody lub patrzenie na jej przepływ. Wyobraźmy sobie, że podobnie płyną nasze myśli, a żadna z nich nie jest ważniejsza od innych. Jeśli będziemy umieli wprawić się w tego rodzaju nastrój, bez różnicy będzie nam to, czy jesteśmy sami, czy też medytujemy w grupie.

Co jest potrzebne do medytacji?

Żeby zacząć medytować, potrzebne jest postanowienie, żeby to zrobić oraz pozytywne nastawienie. Wiara czyni cuda, więc jeśli uwierzymy, że medytacja nam pomoże i że może być bardzo przyjemna, na pewno tak będzie.

Medytacja dla początkujących nie wymaga od nas żadnych przygotowań ani kupowania drogich akcesoriów. Przyda się jedynie wygodne ubranie i zaciszne miejsce, gdzie będziemy mogli uspokoić myśli i gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here