Jak prawidłowo dbać o bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy w samochodzie?

Polskie prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci w samochodzie w specjalnych fotelikach, które zapewniają bezpieczeństwo i chronią dzieci podczas wypadków komunikacyjnych. Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego jest nie lada wyzwaniem dla rodziców już w okresie kompletowania wyprawki.

Nosidełko, czyli pierwszy fotelik dla niemowlaka

Policyjne statystyki co roku pokazują tendencję wzrostową wypadków w Polsce, a także wzrastającą liczbę zabitych dzieci. Te słowa szokują, ale również wskazują na ogromny problem niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, na które narażone są dzieci. Dbając o dobro dziecka, rodzice powinni już od pierwszych dni narodzin dbać o jego bezpieczeństwo. W pierwszych 15 miesiącach życia dzieci powinny być skierowane tyłem do kierunku jazdy. Jest to najlepszy sposób do przewożenia dzieci w aucie, bowiem są one  chronione w przypadku kolizji czy wypadku.

Warto pamiętać, że nosidełka służą tak naprawdę tylko mniej więcej w pierwszym roku  życia naszego dziecka. Bezpieczeństwo to nie tylko samo posiadanie fotelika, to przede wszystkim jego odpowiednie dopasowanie do dziecka. Kiedy więc zmienić nosidełko na większy fotelik? Przede wszystkim wtedy, kiedy dziecka nie da się dopiąć już pasami, jest zbyt wysokie do fotelika lub przekroczyło dopuszczalną wagę.

Większe dziecko – większy fotelik samochodowy

Jeśli mowa o bezpieczeństwie to warto wspomnieć, że mimo wszystko przy zmianie fotelika na większy warto jest rozejrzeć się za takim, który nadal skierowany jest tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Oczywiście z powodu bezpieczeństwa! Kraje skandynawskie, a przede wszystkim Szwecja nieustannie przeprowadzają testy i badania, które wskazują, że kierunek jazdy jest niezwykle ważny. Jadąc przodem, podczas zderzenia głowa dziecka wyszarpywana jest z ogromną siłą, co zazwyczaj prowadzi do poważnych urazów kręgosłupa. Natomiast dziecko jadąc tyłem, siłę uderzenia przyjmuje na plecy. Według ekspertów dziecko w ten sposób powinno być przewożone minimum do 3 roku życia, a według szwedzkich sąsiadów nawet i do 6.

Tyle, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Kiedy zmienić fotelik na większy i jaki wybrać? Czas na zmiany przychodzi z wiekiem i wzrostem pociechy. Dla kilkulatków polecane są foteliki samochodowe w przedziale wagowym od 9 do 18 kg. Warto jest wybrać taki fotelik, który będzie miał możliwość zmiany kierunku jazdy, bowiem taki model posłuży aż do 6-7 lat, więc jeśli uznamy, że dziecko jest gotowe, by jeździć przodem w samochodzie, możemy bez problemu zmienić jego ustawienie.

Każdego dnia wkładając pociechę do samochodu warto pamiętać o tym, by zapewnić zarówno dziecku, jak i samemu sobie bezpieczeństwo podczas jazdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here