Jak liczyć tygodnie ciąży?

Dla każdej kobiety czas ciąży jest wyjątkowym okresem w życiu. To moment, kiedy wielka radość i szczęście miesza się z lękiem i stresem. Jak będę się czuć? Jak będzie się czuło dziecko? Czy będzie zdrowe? Mimo tych obaw, większość kobiet decyduje się na niedogodności ciąży i dyskomfort, a raczej wielki ból przy porodzie. Wiele młodych kobiet, które jeszcze nigdy nie były w ciąży, zastanawiają się jak liczyć czas, w którym doszło do zapłodnienia. Jak liczyć tygodnie ciąży? Który to tak naprawdę tydzień?

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Jak liczyć tygodnie ciąży?Na wizycie u ginekologa dowiedzą się, że pierwszy tydzień ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To taki bardzo umowny termin i bardzo przybliżony. Jest raczej mało prawdopodobne, żeby doszło do zapłodnienia przy miesiączce. Raczej było to około 2 tygodnie później.

Dobrze jest notować wszystkie miesiączki oraz objawy, które daje cykl menstruacyjny, to znacznie ułatwi rozpoznanie czasu, w którym doszło do zapłodnienia. Niestety sporo kobiet ma nieregularne miesiączki, dlatego to uproszczenie, dotyczące pierwszego dnia ostatniego krwawienia i uznanie go za dzień zapłodnienia jest potrzebne i ułatwia późniejszą diagnostykę.

U zdrowej kobiety w wieku rozrodczym, cykl menstruacyjny powinien wynosić 21-35 dni. Oczywiście wspaniale jest jeśli wynosi 27-30 dni, bo to znaczne ułatwienie dla kobiety, jednak nie każda z nas ma to szczęście. Cykle menstruacyjne znacznie dłuższe lub krótsze, mogą być powodem do niepokoju i dobrze jest powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz ginekolog mając taką wiedzę i aktualne badania może rozpoznać chorobę lub guzy czy torbiele na jajnikach. Właściwa profilaktyka zaoszczędzi sporo stresów przezornej pacjentce.

Jeśli ciąża przebiega bez problemów to wielki powód do radości

Około w połowie czyli w dwudziestym tygodniu, mama zaczyna czuć ruchy dziecka. Są one wtedy intensywne i częste. Pod koniec ciąży, kiedy dziecko rośnie i ma coraz mniej miejsca w brzuchu ruchy są mniej odczuwalne. Warto wspomnieć w tym miejscu, że donoszona ciąża według lekarzy trwa 37-42 tygodni. Noworodek urodzony w tym okresie ma największe szanse na przeżycie i zdrowie. Niekiedy jednak dziecko nie śpieszy się na świat i lekarze wywołują poród. Jest to konieczne, żeby dziecko się nie udusiło, szczególnie jeśli wody płodowe już odeszły. Wcześniaki rodzą się do 36 tygodnia, są mniejsze niż dzieci donoszone. Bywa, że takie maleństwo waży zaledwie około 1 kg.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here