Pojawiające się nagle pieczenie skóry często nie wydaje się zbyt dużym problemem. Łączy się je bowiem z chwilową przypadłością związaną na przykład z przesuszeniem skóry. Okazuje się jednak, że może to zwiastować problemy z rozwijającą się grzybicą. Jak ją rozpoznać? W jaki sposób przebiega leczenie grzybicy? Który lekarz może pomóc w skutecznym pozbyciu się tego skórnego problemu? Co powinna mieć w składzie dobra maść na grzybicę?

Grzybica – w jaki sposób powstaje?

Grzybica powstaje w wyniku namnożenia się grzybów chorobotwórczych. Zazwyczaj wywołują ją dermatofity bądź drożdżaki. Dermatofity bytują przede wszystkim na zwierzętach. Drożdżaki natomiast znajdują się w ciele człowieka, ale nie sprawiają problemu dopóki organizm nie osłabnie. Choroba ta powstaje nie tylko w momentach osłabienia, ale również wtedy, kiedy nie dba się dokładnie o higienę. Do rozwoju grzybicy może dojść na przykład podczas wizyty na basenie. Problem pojawia się również po kontakcie z zarażonym zwierzęciem bądź ze względu na noszenie nieodpowiedniego obuwia.

Jakie są rodzaje grzybicy?

Ta choroba skóry może dotknąć wielu miejsc. Najczęściej spotkać się można z problemem wyleczenia grzybicy stóp bądź paznokci. Okazuje się jednak, że zmiana może wystąpić również na barkach, kończynach dolnych oraz w pachwinach. Zdarza się też, że leczenie grzybicy trzeba zastosować w miejscach intymnych, których choroba ta także często dotyka.

Do jakiego lekarza udać się po diagnozę?

Wstępną diagnozę może postawić lekarz pierwszego kontaktu. Warto jednak poprosić go o skierowanie do specjalisty – dermatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie grzybicy. Samodzielne próby zdiagnozowania problemu oraz wyleczenia skóry mogą skończyć się częstymi nawrotami skórnego problemu.

Jakie są sposoby leczenia grzybicy?

Leczenie to przede wszystkim stosowanie maści na grzybicę lub kremów czy żelu. Należy także dbać o higienę. Warto zapytać dermatologa o leki polecane na grzybicę. Stosowanie ich należy zacząć, kiedy problem nie znika mimo regularnego wcierania w chorobowo zmienione miejsca maści na grzybicę. Dodatkowo, warto skórę regularnie odkażać. Maść na grzybicę może mieć w swoim składzie bifonazol, który skutecznie zwalcza dermatofity. Leki polecane na grzybicę to także te, które zawierają klotrimazol, który walczy z grzybami z rodzaju Candida. Działa grzybobójczo na dermatofity. Warto po zakończeniu kuracji szczególną uwagę zwrócić na wszystko, co mogłoby doprowadzić do ponownego namnożenia się grzybów. Po skończeniu stosowania leków polecanych na grzybicę czy maści przeznaczonych do miejscowego stosowania, należy dokładnie odkazić wszelkie narzędzia służące do pielęgnacji. Konieczna jest dezynfekcja butów oraz używanych w czasie choroby ręczników.

Grzybica to choroba skóry, która dotyka wielu osób. Zarazić można się nią na basenie, w trakcie kontaktu z chorymi zwierzętami oraz z powodu niedobrej jakości obuwia. Na szczęście wizyta u dermatologa i stosowanie leków polecanych na grzybicę oraz maści powinno załagodzić skórne problemy na długi czas.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here