Co robić jak paznokieć zaczyna wrastać?

Wrastanie paznokci to bolesna dolegliwość, która jest wynikiem nadmiernego ucisku płytki na wał okołopaznokciowy. To problem powszechny, który dotyka ludzi w każdym wieku.Wrastanie może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Wrastający paznokieć pojawia się wtedy, gdy paznokieć podczas wzrostu zakrzywia się lub podwija, wbijając się w otaczającą paznokieć tkankę miękką, uszkadzając ją, co powoduje bardzo silny ból. W wyniku uszkodzenia tkanki miękkiej powstaje stan zapalny wału okołopaznokciowego, a często również ziarnina, potocznie nazywana dzikim mięsem.

Przyczyny

Przyczyny wrastającego paznokcia mogą być różne. Wśród głównych można wymienić:
– noszenie nieodpowiedniego obuwia
– nadwaga
– predyspozycje genetyczne
– nieprawidłowe obcinanie paznokci
– uraz paznokcia
– grzybica

Leczenie

W przypadkach wrastających paznokci chirurg proponuje przeważnie całkowite lub częściowe usunięcie płytki paznokciowej. Przy tej metodzie nawroty wrastania występują w około 70% przypadków, ponieważ tor wzrostu paznokcia nie został trwale skorygowany. Dlatego zdecydowanie lepszą metodą jest prostowanie paznokcia za pomocą klamry.
Klamry ortonyksyjne to małoinwazyjna, szybka i skuteczna alternatywa dla zrywania płytki przez chirurga. W gabinetach podologicznych oferowane są różne rodzaje klamer na wrastającą płytkę paznokcia. Odpowiedni dobór klamry znacznie wpływa na efektywność ich działania. Wśród klamer można wymienić:
– klamry druciane, najbardziej uniwersalny rodzaj klamry. Zalecany do paznokci wrastających jak i wkręcających. Zakładane również wtedy, gdy paznokcie zostały zdeformowane po zabiegach chirurgicznego usuwania płytki paznokciowej.
– klamry klejone – metalowe/plastikowe/pozłacane, takie klamry stosuje się do paznokci delikatnych, wymagających niewielkiej korekty toru wzrostu paznokcia. Jest ona przyklejana do zewnętrznej części paznokcia, co powoduje podnoszenie wrastających krawędzi płytki paznokciowej.
– klamra tytanowa, dedykowana jest do paznokci, które się wkręcają. Jedna z mocniejszych klamer. Bardzo skuteczna. Przyklejana jest do płytki za pomocą kompozytu. Są różne grubości drutu niklowo-tytanowego. Grubość jest dopasowywana indywidualnie do przypadku.

https://podologwwarszawie.pl/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here