Ciąża ektopowa

Ciąża pozamaciczna występuje wtedy, gdy zapłodnione jajeczko rośnie poza główną jamą macicy. Ciąża rozpoczyna się od zapłodnionego jaja. Zwykle zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy. Ciąża pozamaciczna najczęściej występuje w jajowodach, które przenoszą jaja z jajników do macicy. Ten rodzaj ciąży ektopowej nazywa się ciążą jajowodów. Czasami ciąża ektopowa występuje w innych obszarach ciała, takich jak jajnik, jama brzuszna lub dolna część macicy (szyjki macicy), która łączy się z pochwą. Ciąża pozamaciczna nie będzie postępować normalnie. Zapłodnione jajo nie może przeżyć poza macicą, a rosnąca tkanka może spowodować krwawienie zagrażające życiu, jeśli nie będzie leczona.

Objawy ciąży pozamacicznej – Ciąża ektopowa

Objawy ciąży pozamacicznej - Ciąża ektopowaNa początku możesz nic nie zauważyć. Jednak u niektórych kobiet, będących w ciąży pozamacicznej, zwykle pojawiają się wczesne objawy ciąży – brak miesiączki, tkliwość piersi i nudności. Jeśli zrobisz test ciążowy, wynik będzie dodatni. Jednak ciąża pozamaciczna nie będzie rozwijać się w sposób prawidłowy. Objawy i symptomy będą się nasilać, gdyż zapłodnione jajeczko będzie rosło w nieodpowiednim miejscu. Często pierwszym sygnałem ostrzegawczym ciąży pozamacicznej jest ból miednicy. Może również wystąpić lekkie krwawienie z pochwy. W przypadku wycieku krwi z jajowodu może pojawić się nasilający się ból brzucha, chęć wypróżnienia się lub dyskomfort w obrębie miednicy. Jeśli wystąpi obfite krwawienie (krwotok), możesz odczuwać nawet ból barku, ponieważ krew wypełnia miednicę i brzuch, podrażniając nerw. Jeśli zapłodniona komórka jajowa będzie kontynuowała wzrost w jajowodach, może to spowodować ich pęknięcie. Prawdopodobne jest wtedy obfite krwawienie w obrębie jamie brzusznej. Objawy tego zagrażającego życiu zdarzenia obejmują silne zawroty głowy, omdlenia, ostry ból brzucha i wstrząs.

Bezwzględnie zasięgnij pomocy medycznej, jeśli dostrzegasz u siebie objawy ciąży pozamacicznej, w tym:

  • Ciężki ból brzucha lub miednicy w czasie ciąży
  • Nieprawidłowe krwawienie z pochwy
  • Ekstremalne zawroty głowy lub omdlenia
  • Inne objawy, zwłaszcza jeśli należysz do grupy ryzyka.

Ciąża pozamaciczna może spowodować pęknięcie jajowodu. Bez leczenia pęknięty jajowód może prowadzić do zagrażającego życiu krwawienia.

Zapobieganie ciąży pozamacicznej

Nie ma sposobu, aby zapobiec ciąży pozamacicznej, istnieje jednak kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka:

  • Ogranicz swoją liczbę partnerów seksualnych.
  • Zawsze używaj prezerwatywy podczas współżycia, aby zapobiec infekcjom przenoszonym drogą płciową i zmniejszyć ryzyko choroby zapalnej dróg rodnych.
  • Nie pal. Jeśli palisz, przestań, zanim spróbujesz zajść w ciążę.

Ciąża wysokiego ryzyka

JCiąża wysokiego ryzykaeśli jesteśmy już przy temacie zagrożeń związanych z prawidłowym przebiegiem ciąży to warto również wspomnieć o tak zwanej ciąży wysokiego ryzyka. Nazywamy tak ciążę, w przypadku której ryzyko różnego rodzaju komplikacji i powikłań jest znacznie większe niż w przypadku normalnej, zdrowej ciąży. Wpływ na to mogą mieć przede wszystkim różnego rodzaju przewlekłe choroby lub zajście w ciąże powyżej pewnego wieku.

Choroby mające wpływ na przebieg ciąży to między innym:

  • astma
  • cukrzyca
  • anemia
  • wady serca
  • padaczka
  • nowotwory
  • nadciśnienie
  • zapalenie stawów
  • toczeń rumieniowaty
  • infekcje (między innymi HIV, zapalenie wątroby, ospa, różyczka)

Należy jednak na samym początku stwierdzić, że ciąża wysokiego ryzyka nie oznacza w żadnym wypadku od razu ciąży zagrożonej. Ciąża wysokiego ryzyka wymaga większej uwagi niż zwykła ciąża i jeśli matka będzie pod dobrą opieką lekarską wszystko powinno skończyć się dobrze. Wymagana jest większa ilość dokładnych badań oraz częstsze wizyty u lekarza. Przyszła matka musi także odpowiednio o siebie dbać. Spory wpływ na bezpieczeństwo ciąży ma wiek matki. Uznaje się, że do połowy trzeciej dekady życia możemy mówić o bezpiecznym wieku.

Oczywisty wpływ na bezpieczeństwo ciąży ma także styl życia przyszłej matki. Absolutnie zakazane jest palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Nie ma również mowy o zażywaniu narkotyków czy nawet różnego rodzaju leków bez niezbędnej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciąże.

Mimo wszystko czasami nawet jeśli kobieta zrobi wszystko co w jej mocy to i tak może dojść do wystąpienia ciąży wysokiego ryzyka. Wiele zależy wtedy od odpowiedniej opieki medycznej podczas całego okresu ciąży. Należy przede wszystkim odpowiednio kontrolować przebieg chorób przewlekłych. Ich jak wiadomo nie da się wyleczyć, ale można w dużej mierze je kontrolować w taki sposób, aby nie dopuścić do bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here